Često se u šali dičimo time da je naše srednjovekovno plemstvo jelo zlatnim viljuškama, dok se u ostatku Evrope golim rukama kidalo meso s kosti. Ipak, nema razloga da nas bude sramota da priznamo da volimo da štrpnemo, umočimo, nabodemo na čačkalicu i umastimo prste domaćim specijalitetima tipa gibanice, ražnjića ili pilećih krilaca. Koliko puta su vas ispravili da ne jedete domaću ribu priborom? U mnogim kulturama ovo je osnovni način jedenja i dan-danas, ali ne moramo da prelazimo mora i okeane da bismo se uverili u kolikoj meri je finger food zastupljena u svakodnevici. I ne terajte me da prepričavam onaj vic o Piroćancima i sušiju…

Kod neformalnih okupljanja, obično niste u dilemi kad treba napraviti nešto brzo i jednostavno, da se čalabrcne uz pivo i sok, a da pritom ne morate da razmišljate o escajgu. Isečete baget na kriške, napravite bruskete, ili salsu i istopite sir, ili prosto otvorite kesu tortilja čipsa, sve to poređate na par tacni i to je to, sve super, bez po muke, samo se pravi… No, osim očigledne praktičnosti, niste pokazali baš neko zavidno kulinarsko umeće. Šta ćete tek ako je neki malo svečaniji trenutak u pitanju? Teško da će ikoga zadiviti.

Otmenost izgleda nema veze s tim kako, već šta jedete i s koliko imaginacije i umešnosti sve uspete da uklopite. Bilo da služite kao aperitiv ili predjelo, ključ je da u malom zalogaju ostvarite upečatljivu kombinaciju  i pružite bogatstvo ukusa.

Slatko-ljuti ražnjići sa račićima

Sastojci za 6-8 porcija

1/4 šoljice meda
1 supena kašika mlevenog čilija
2 čena belog luka
pola kašičice soli
450 grama krupnih račića (kozica)

2 supene kašike mlevenog svežeg korijandera

Prva četiri sastojka pomešajte kako biste napravili marinadu u koju ćete ubaciti račiće. Poklopiti i marinirati do 20 minuta na sobnoj temperaturi. Nakon toga, izvaditi račiće i odstraniti višak marinade. Probosti račića kroz glavu i rep (na ražnjić staviti do 2-3 račića). Držati na jakoj vatri od 2 do 4 minuta i obrtati svakih pola minuta. Pri serviranju jela posuti korijanderom.

131 Otmeno prstima

Francuske pogačice sa musom od jastoga

375 g grubo mlevenog i 250 g tanko sečenog mesa s jastogovog repa

pola kašičice soli

četvrtina kašičice aleve apaprike

120 ml ohlađene pavlake

1 kašika mlevenog taragona

školjkice od lisnatog testa (“šuplje” pogačice)

jedno jaje pomešano sa kašikom vode za glazuru

30 gr kavijara (po želji)

Zagrejati pećnicu na 200 stepeni. U blenderu, napraviti pire od mesa jastoga sa solju i alevom paprikom. Tokom procesa blendiranja, ravnomerno dodavati pavlaku dok smesa ne postane glatka i na kraju staviti taragon. Blago nauljiti pleh, postaviti pecivo i pažljivo premazati četkicom glazuru po vrhu peciva, paziti da ne procuri po stranama. Peći oko 7 minuta dok ne dobiju boju. Izvaditi i ostaviti da se u potpunosti ohladi. Špricem ili kašikom napuniti testo pireom od jastoga, i peći u rerni 4-5 minuta dok smesa ne dobije strukturu musa i školjkice ne postanu zlatno-smeđe.

Servirati odmah sa seckanim parčićima jastoga i grudvicom kavijara.

210 Otmeno prstima

Izvor fotografija: www.vegeta.podravka.rs, www.coolinarika.com

Ivan Veljković

Comments