Za razliku od zabavnih nerealnih poslovnih (i ostalih) momenata, postoje i neke korisne poslovne lekcije iz serije “Suits”. Ako su vam možda promakle, jer vam je fokus bio na preteranoj drami i poslovnim i privatnim zapletima koji su u seriji usko povezani, fer je da istaknemo i realno dobre momente i lekcije koje iz njih možemo naučiti.

Stvarno korisne poslovne lekcije iz serije „Suits“

Baza dobrih kompanija je na osoblju koje nije u višem menadžmentu

Kao što su medicinske sestre stub svake dobre zdravstvene ustanove, jer su uključenije i više znaju o pacijentima od lekara, to važi i za advokatski poslovni nivo koji „Suits“ prikazuje. Harvey i ostali viši advokati gomilu temeljnog istraživačkog rada prebacuju na pomoćnu pravnicu Rachel (lik koji tumači Meghan Markle) i Mike Rossa, kontroverznog ne-pravnika koji nikada i nije pohađao Harvard.

Harvey je možda tip koji ima najuspešnija zatvaranja, ali on sigurno ne radi stvarni svakodnevni posao – i to je tačno za mnoge profesije.

Donna Paulsen je još jedan dobar primer – sekretarice su često motor koji omogućava da se posao obavi bez komplikacija. Pitanje ko je zaista glavni – Donna ili Harvey? — odražava pravi arhetip u kancelarijskoj dinamici u kojoj je pomoćno osoblje ponekad važnije od višeg menadžmenta.

1200x630 min 1 2 3 4 4 Poslovne lekcije iz serije „Suits“ koje su zapravo korisne

Kancelarijska politika i birokratija često ometaju poslovanje

„Suits“ nam pokazuje koliko se vremena i efikasnosti gubi zbog zbog interne kancelarijske drame, koja se tako često odvija zbog rivalstva između Louisa i Harveya. Na stranu to što je njihova dinamika ludo zabavna, isto važi i za borbu oko pozicije rukovodećeg partnera, a ovo očigledno rasipanje resursa prilično je česta pojava u korporacijama. Osim komičnog Louisovog napora da dostigne i premaši svog idola i prijatelja, koga voli i mrzi, u velikim sistemima se često gubi fokus na posao, a igraju se i sve one igre da se zadovolji administracija i prikaže forma, zbog čega suština trpi.

Poslovne lekcije o spajanju preduzeća

Spajanja kompanija često ne uspevaju, a „Suits“ hvata ovu realnost kroz propalo spajanjem Pearson Hardman i Darby International. Serija nas stalno podseća da uvođenje nove varijable, kao što je spajanje dve kompanije – uvodi i nestabilnost na koju se mora računati.

Romansa u kancelariji je opasna

Poslovne lekcije o kancelarijskim romansama u mnogim filmovima i serijama nude primere kako one mogu dovesti do katastrofe. I dok su Mike Ross i Rachel Zane prilično slatki, dok ne postane stvarno nezgodno u 4. sezoni, istorija između Scottie and Harveya je napeta sve vreme i njih dvoje se stalno kreću u rasponu od sukoba interesa do ustupaka i pomoći, često na obostranu štetu, a svakako na štetu svog odnosa. Tenzije između Jessice Pearson i Jeffa Malonea su takođe vrlo realne – i šta god se dešava usput među kolegama (a dešava se!) izbor je na kraju veza ili posao. Oni koji u seriji uspevaju da održe veze – menjaju posao.

Poslovne lekcije o isključivosti

Glamur korporativnih advokata iz serije „Suits“ velikim delom zasniva se na snobovskoj tradiciji upošljavanja pripravnika i advokata koji dolaze sa Harvarda. Iako je istina da advokatske (ili bilo koje druge) firme mogu favorizovati kandidate iz određenih škola koje ih automatski preporučuju, ograničavanje zapošljavanja samo na diplomce prava sa Harvarda ne odražava način na koji prave advokatske firme rade. To je samo narativ za naglašavanje elitizma – ipak glavni zaplet serije je upravo na „pečatu“ Harvarda, koji Mike Ross nema, a ipak je najbolji advokat u firmi. Poslovne lekcije o isključivosti, elitizmu i preporukama uče nas da je lična sposobnost verodostojnija od prestižne diplome i to je stvaran poslovni svet.

Učenik uvek izaziva učitelja

Dobar učitelj je zadovoljan kada ga učenik prevaziđe i tako je od Džedaja do advokata, na filmu i u realnom životu. Kako serija napreduje, Mike Ross sve bolje i dublje shvata Harveya, ali i sebe – i počinje da razvija svoje sopstvene pristupe, filozofije i etičke standarde.

Naapetost koja iz toga proističe podstiče ih na međusobni rast. Ova dinamika tačno odražava proces učenja i razvoja, ne samo u korporativnom svetu već i u svim odnosima u koje su uključeni iskusan majstor i njegov padavan.

Pročitajte i ovo: “Suits” serija i nerealne poslovne lekcije koje smo naučili iz nje

Đorđe Đoković

Comments