Hvalite se svojim perfekcionizmom

Prvo i osnovno – svaki perfekcionizam je osuđen na propast – svaki savršen plan i zamisao pretpreće promene i moraćete da se prilagođavate u hodu (da smanjujete zahteve), svaka perfektna realizacija potrajaće samo kratko vreme, dok ono što ste osmislili, stvorili, uradili, napravili, patentirali – ne počne da služi svojoj svrsi. Tada korisnici obično pronađu i neke druge svrhe i namene, o čemu god se radilo. Perfekcionizam donekle predstavlja motiv za napredovanje, učenje, saznavanje, a odnekle dijagnozu. I obično služi da svima zagorčavamo život, postavljamo im prevelike zahteve, kritikujemo ih i ostajemo razočarani njihovom nesposobnošću da ispune naša očekivanja.

Hvalite se kako ste uspešni i ne poznajete poraz

Uspešni ljudi poznaju poraz, inače ne bi ni bili uspešni. Iskustvo poraza je deo uspeha. Ako zaista uvek uspevate u svemu što radite, verovantno ste veoma uspešan ziheraš – idete na sigurno, kalkulišete, ne postavljate sebi velike ciljeve, ne rizikujete, ne prepuštate se inspiraciji i osećaju – radite zapravo, samo ono u čemu ste sigurni da ćete uspeti.

Hvalite se kako ne možete glavu da dignete od posla

Možda ste veoma ponosni što ste veoma zaposleni, ali ste i veoma umorni i potrošeni i nemate vremena za sebe, za društveni život, za vezu. Ili ste postali radoholičar u bekstvu od svih ostalih zahteva života. Čovek može vrlo efikasno da se izgubi u poslu, da zaboravi na sve lične probleme, slabosti, frustracije i nezadovoljstva i da se preda bez ostatka onome što mu ide i u čemu može dnevno da sagleda rezultate – posao čini da osećate pripadnosti i svrhu, a mnogo posla čini da više uopšte nije važno šta osećate, osim izazova da se svakog dana izborite sa svim obavezama. Radoholičari imaju smanjen kvalitet života, nedovoljno odmora, opuštanja i zabave. Istraživanja pokazuju da preko 50 sati rada nedeljno donosi više štete, nego koristi, u smislu mentalnog, emotivnog i fizičkog zdravlja.

Izvor fotografija: instagram.com/mens_confidence

Brankica Milošević

Comments