Imposter sindrom, ili sindrom prevaranta je neprijatan osećaj da niste dostojni svog uspeha, i u savremenom svetu je uobičajena pojava, koja pogađa mnoge ljude u različitim sferama života.

Sindrom prevaranta karakteriše osećaj neadekvatnosti i sumnje u sebe, uprkos uspehu, koji dovodi do anksioznosti i depresije i opšteg osećaja da ste nezaslužni i nedovoljno vredni. Imposter sindrom je prisutan među vrlo uspešnim ljudima, koji često veruju da uopšte ne pripadaju svetu koji su osvojili srećom, a ne svojim zaslugama.

I dok strahujete da svi mogu videti vašu nedostojnost (dok svi vide upravo suprotno), ovaj osećaj može delovati kao težak izazov. Međutim, postoje strategije koje vam mogu pomoći da prevaziđete sindrom prevaranta i izgradite više poverenja u sebe i svoje sposobnosti.

Kako da ublažite i prevaziđete sindrom prevaranta

Priznajte i preoblikujete beskorisne misli

Sindrom prevaranta obično uključuje negativan samogovor, poređenje sa drugima, perfeksionističke težnje, osećanje nesigurnosti, opterećujuće i anksiozne misli…

Prepoznajte ova osećanja i budite svesni misli kojima mučite sebe i koje vam uopšte ne služe, da biste mogli namerno i ciljano da ih preoblikujete. Kad uhvatite sebe kako se osećate nedovoljno dobrim i kompetentnim i kroz glavu vam prolaze sva moguća strahovanja – od uspeha i neuspeha jednako, zaustavite se, dišite nekoliko minuta duboko – da biste se umirili na dubljem nivou i recite sebi (u sebi ili glasno): Naporno sam radio da bih došao tu gde sam i mogu da nastavim da rastem i napredujem.

Možda će vam delovati neuverljivo, pa možete zapisati ovu afirmaciju i pročitati je svaki put kad vas anksioznost i nesigurnost savladaju. Važno je da izazovete svoje negativno razmišljanje i ponudite suprotan odgovor, koji je razuman i objektivan. Kad mislite da ste da vam nešto nikada neće uspeti, setite se da ste to i ranije pomišljali, pa su stvari ipak uspevale. Ne zato što vam je neko pomogao, ili ste imali sreće, nego zato što ste se trudili, radili i pokušavali iznova.

imposter sindrom prevaranta 3 Efikasne strategije koje će vam pomoći da prevaziđete imposter sindrom

Majica: Fashion and Friends, Duks: Buzz, Sako: MonaMan, Kačket: Buzz

Pročitajte i ovo: Šta je strah od uspeha i kako da ga prevaziđete

Postavite realne ciljeve i proslavite dostignuća

Važno je da vaši ciljevi budu realni i dostižni, da prepoznate napredak i da ga na neki način proslavite – tako pokazujete samopoštovanje i vrednujete svoj uspeh, umesto da hranite sindrom prevaranta obezvređivanjem malih pomaka. Uspeh se i sastoji od malih pomaka, koji, kada ih primećujete i vrednujete, pojačavaju vašu veru u sebe i svest o svojim vrednostima.

Umesto da težite savršenstvu, nekom konačnom, velikom i zaokruženom cilju, postavite bliže i realnije ciljeve i prepoznajte svako svoje dostignuće na putu do ostvarenja. Svako malo ostvarenje vodi vas bliže velikim ciljevima. A i ako nikada ne ostvarite svoje grandiozne vizije, imaćete za sobom solidan uspeh, iskustvo, status i neospornu vrednost, koju ćete vremenom naučiti da cenite i vrednujete.

Svesnost i samosaosećanje nadilaze sindrom prevaranta

Duhovni i emocionalni rast vremenom nadilaze sindrom prevaranta – zato negujte svesnost i razvijajte samosaosećanje, da biste podstakli samoprihvatanje i ljubav prema sebi. Prihvatajte svoja osećanja bez osuđivanja i kritike, da biste se osnažili. Praktikujte vežbe svesnosti, disanja i relaksacije, vodite dnevnik zahvalnosti, meditirajte, praktikujte afirmacije, da biste umanjili nivo stresa i produbili svesnost i samosvest.

Suočavanje sa imposter sindromom u teškim trenucima

Biće teških trenutaka, problema i sumnji – svako prolazi kroz to povremeno i normalno je da se osećate preplavljeno i nesigurno. Jedan od načina da se nosite sa ovim osećanjima je traženje dokaza koji osporavaju iracionalna uverenja. To uključuje razmišljanje o ranijim uspesima, priznavanje veština i talenata koje posedujete i koje možete koristiti u izazovnim situacijama.

Osim rada na sebi i svom samopouzdanju, traženje pomoći i podrške od drugih, može biti vrlo korisno, kao i deljenje iskustva sa onima koji takođe osećaju sindrom prevaranta i bore se sa njim. Povezivanje sa drugima vam može pomoći da bolje razumete sebe i shvatite da su vaša osećanja normalna.

Praktikovanje brige o sebi – zdrav način života, fizičke aktivnosti, zabava, redovno spavanje i opuštanje – doprinosi smanjenju stresa i pomaže da se osećate uravnoteženije i prijemčivije za objektivno sagledavanje i pozitivniji način razmišljanja.

Pročitajte i ovo: 5 tipova imposter sindroma – da li vam nešto od ovoga zvuči poznato?

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Đorđe Đoković

Comments