Danas smo tu da rešimo večito pitanje – koja je razlika između odela i smokinga? Pre svega, moramo se vratiti malo unazad i saznati odakle je potekla odeća o kojoj pričamo.

Smoking se može pratiti unazad do 1885. godine kada je kralj Edvard VII usvojio plavu svilenu smoking jaknu sa odgovarajućim pantalonama, koja se pojavila u Americi sledeće godine kao moderan smoking i „oštrija“ verzija formalnog mantila bez repa. Bilo je to vreme koje se na neki način može uporediti sa onim kada su momci počeli da kombinuju odela sa patikama.

Oni klasično obučeni su bili zgroženi, ali je modni trend ipak zaživeo. Klasični kodeks oblačenja, poznatiji kao “black tie”, obično uključuje belu košulju sa “portiklastom” prednjom stranom (eng. bib front), crne svečane pantalone, crne lakirane cipele ili somotne papuče, sako poznat i kao jakna za večeru sa satenskim reverima, dugmadima i džepovima i, naravno, leptir mašnu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DENIS CEBULEC (@deniscebulec)

Pravila događaja koji su etiketirani dres kodom “crna kravata” su zapravo oblik ponašanja. Oblačite se kako biste ukazali poštovanje prema domaćinu i ostalim gostima, zatim se pridržavate pravila kako biste istakli da razumete važnost određene prilike i oblačite se kako biste pokazali da ozbiljno shvatate priliku.

Ali šta se dešava kada se nađete u situaciji koja nalaže ovaj dres kod, bez pristupa smokingu? Da li je rešenje da samo – ne idete? Ili kada je venčanje označeno kao „crna kravata“ ili „crna kravata po izboru“? Gosti se suočavaju sa dilemom da li da se odluče za smoking ili odelo, sa zabrinutošću da li će se uklopiti u pravila oblačenja i da li će ispoštovati onoga ko ih je pozvao?

Dakle, koja je razlika između odela i smokinga?

Iz daljine, lako je pretpostaviti da je smoking samo crno odelo koje se nosi sa leptir mašnom, ali zapravo postoje važne vizuelne razlike između njih. Hajde da vidimo koje su to razlike.

Materijal

Materijal je jedna od glavnih razlika između smokinga i klasičnog odela. Smokinzi su napravljeni od mešavine crne vune ili mohera (dlake angorske kože), a njihovo meko i fino tkanje na prvi pogled odaje fensi osećaj – i to ne na suptilan način. Odela, pak, nude svestranost, poput modnog kameleona. Ona su dostupna u nizu materijala i boja, uključujući vunu, pamuk, lan, sintetiku i tvid.

Tip jakne

Kada se pitate koja je razlika između smokinga i odela, logično je da prvo pomislite na tip jakne. Bilo da se odlučite za smoking koji ima obično ili duplo kopčanje sa šiljastim reverima i “šal kragnom”, oni svakako poseduju revere prekrivene svilenim ili nekim drugim materijalom koji pruža elegantan sjaj u kontrastu sa ostatkom jakne. Postoje moderni smokinzi koji takođe nude urezane revere, koji se tradicionalno koriste na odelima i sportskim kaputima. Ako je smoking jednostruki (nije sa duplim kopčanjem), oni, istorijski gledano, imaju samo jedno dugme.

Sa druge strane, jakne tj. blejzeri, koji su u sklopu odela, mnogo su opušteniji, sa reverima i dugmadima napravljenim od istog materijala kao ostatak odela. Najčešće imaju urezane revere, ponekad i šiljaste, ali skoro nikad sa šalom. Jednostruki blejzeri u okviru odela takođe gotovo uvek imaju najmanje dva dugmeta, a prilično su uobičajena i tri.

Pročitajte i ovo: Yuppie-core: Muška moda se vraća na klasike

Dugmići

Razlika između odela i smokinga ide čak i u sitnice – dugmad. Dugmići na smokinzima su prekriveni određenim materijalom kako bi se što više uklopili u materijal jakne, dok klasični blejzeri imaju one koji izgledaju kao tradicionalni na bilo kojoj sličnoj jakni.

Pantalone

Elegantne pantalone u okviru smokinga su pravi fensi primer oblačenja, a uglavnom su ukrašene jednom trakom preko bočnog šava, koja često odgovara materijalu koji se koristi i na reverima. Na smoking pantalonama su takođe odbačene i omče za kaiš u zamenu za bočne podešivače ili dugmad sa tregerima. Sa druge strane, pantalone u okviru odela su “prizemljenije”, imaju omče za kaiš i povremeno manžetne.

Košulje

Naravno, tu su i košulje. Smoking košulje možete pronaći u različitim stilovima koji odgovaraju vašem ukusu, uključujući prekriveni preklop – zbog kog košulja izgleda kao da nema dugmiće. Zatim, dostupan je i prednji deo zvani piqué (portiklasti prednji deo koji smo spomenuli ranije), kao i običan prednji deo sa kojim su svi upoznati. Plisirane smoking košulje imaju po deset nabora na svakoj strani, a napravljeni su od iste tkanine kao i ostatak košulje. Piqué košulje imaju specijalnu istoimenu tkaninu ušivenu na prednjoj strani, nudeći elegantan izgled suptilne teksture. Sa druge strane, košulje koje se nose u sklopu klasičnih odela su raznovrsne, sa neograničenim opcijama u pogledu boja, dezena, manžetna, kragni i dugmadi.

Pročitajte i ovo: U kojim prilikama je preterano oblačenje dopustivo?

Naslovna fotografija: instagram.com/giorgiogiangiulio

Nenad Grubanoski

Comments