Žene su kolekcionari cipela, šešira, bundi ili tašni, ali muškarci su kolekcionari ručnih satova. Danas ne postoji modna kuća ilidizajner svetskog ranga koji u svojoj ponudi nema i satove. Obično su to kolekcije koje u svom nazivu imaju reč „TIME“. Dobra strane kolekcionarstva i „bacanja“ para na skupe satove je ta što vlasnik kolekcije nikada neće dobiti dijagnozu „muška kriza srednjih godina“ kao oni što u ranim pedesetim kupuju nove, brze, kabriolet automobile i mladalačke kratke, crne kožne jakne i uske pantalone.
Muški satovi danas se prave od najrazličitijih materijala. Pored klasičnih okruglih kućišta, u ponudi su i pravougaoni ili asimetrični za inovativne i hrabre. Narukvice se prave od kože, nerđajućeg čelika, zlata, srebra… Verovatno najveći tehnički pronalazak ikada, spravica kojom se meri vreme danas je tehnički dovedena do savršenstva. Ručni satovi mogu da zvone i menjaju tradicionalni budilnik, u sebi mogu da imaju kompas i da rone na velikim dubinama. Ukrašeni su dijamantima i brilijantima podsećajući nas da jasne granice između onoga što je muško i žensko danas nema. Ručni sat je predmet kojim muškarci od stila i ukusa kupuju posledicu. U svetu velikih, uspešnih i ostvarenih pre uzimanja vizit karte pogled se prvo „baca“ na ručni zglob, i uvek se zna ko ste i gde ste u vremenu i prostoru. Džepni satovi sa poklopcem, koji se nose u malom džepu prsluka i vise na lancu sitnice su rezervisane za džentlemene starog kova.
Ručni časovnik je jedan od najsavršenijih poklona koji se može dati muškarcu. Satovi su gežeti, a ne zaboravite da i veliki dečaci vole igračke. Ručni sat je i porodično blago koje se nasleđuje, čuva i prenosi sa kolena na koleno. Proizvođači i dizajneri muških satova zaslužuju posebnu priču, svaki ponaosob, zbog tradicije i načina proizvodnje kao i poznatih ljudi koji su ih nosili.