Arhimedovi toplotni zraci

Grčki matematičar Arhimed (212. pne) razvio je oružje koje je toplotnim zracima pržilo neprijateljske brodove. Ovo oružje se sastojalo od poliranih bronzanih štitova koji reflektuju sunčeve zrake i njegova upotreba je najpre progalšena mitom, a zatim je demistifikovana. Ekipa emisije Razbijači mitova pokušala je da ga upotrebi i nije uspela, čime je “dokazala” da je priča o tom oružju mit. Međutim, izgleda da je dokazala samo svoj nesupeh, jer su 2005. godine istraživači sa Masačusetskog tehnološkog instituta uspeli tom istom metodom, koristeći 2.200 godina staro oružje, da sagore brod u San Francisku.

brod Drevni pronalasci čiju primenu savremena nauka ne može da rekonstruiše

Rimski beton

Današnji beton pokazuje znake oronulosti i propadanja posle 50 godina, dok su ogromne rimske građevine trajale hiljadama godina. Naučnici su se dugo bavili nastojanjima da otkriju tajnu trajnosti betona koji se koristio u doba Starog Rima i otkrili su da je ključni sastojak – vulkanski pepeo. Tehnika izrade betona bila je izgubljena više od hiljadu godina, ali rimski metod ipak nije u upotrebi – beton koji se danas koristi je čvršći, iako je daleko od trajnosti onog rimskog, a i mnogo se brže suši, pa je praktičniji za upotrebu.

Čelik iz Damaska

Postoje brojne legende o mačevima koji ne gube oštrinu i ne rđaju, oni se pojavljuju u mnogim epskim sagama, obično u rukama velikih junaka. A u stvarnosti, u srednjem veku čuveni mačevi su se kovali od čelika iz Damaska na Bliskom istoku koji je izrađivan od sirovine iz Azije poznate kao wootz čelik. Ovaj čelik pojavio se prvi put oko 300. godine pre nove ere, da bi u 18. veku uputstvo za njegovu izradu neobjašnjivo nestalo. Tajna je otkrivena tek u novije vreme, posmatranjem pod elektronskim mikroskopima.

Izvor fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments