Konstantinopolj

Nakon što je Murad IV zaseo na presto Osmanskog carstva 1623. godine, ubrzo je zabranio kafu i uveo kaznu za njeno konzumiranje. Kazna za prvi prekršaj bila je premlaćivanje. Svako uhvaćen sa kafom drugi put bio bi zašiven u kožnu vreću i bačen u more!

Italija

Kada je kafa stigla u Europu u 16. veku, sveštenici su počeli da vrše pritisak tvrdeći da kafa treba da se zabrani i satanizuje. Ali, papa Klement VIII je ipak mislio drugačije. Izjavio je da je ukusna, pa čak se našalio da bi je trebalo i krstiti. I to što se konzumiranje kafe u Evropi proširilo brzinom svetlosti, možemo da zahvalimo papinom blagoslovu!

Engleska

1674. godine u Engleskoj, u “Peticiji žena protiv kafe” predloženo je da se konzumiranje kafe zabrani svim muškarcima mlađim od 60 godina, uz tvrdnju da kafa pretvara muškarce u „beskorisne leševe“. Dokument je bio upućen na adresu tadašnjeg kralja Čarlsa II i sadržao je niz optužbi upućenih muškarcima koji piju kafu, a jedna od njih je bila i da “su počeli mnogo da pričaju, više od žena koje se sastaju da tračare.”
Žene su zahtevale od kralja da zabrani kafu muškarcima “kako bi svojim suprugama mogli da dokažu da su muškarci i na drugi način, a ne samo bradom i nošenjem praznih pantalona.”

 

Brankica Milošević

Comments