Zašto bi iko pokušavao da zabrani kafu – pitanje je na koje istorija daje nekoliko odgovora. Neki paranoični kraljevi su mislili da je kafa jako opasna, jer su se uz nju sastajali zaverenici da spletkare protiv vlasti.

Švedska

U Švedskoj je kafa bila zabranjena 1746. godine, a pored samog ispijanja kafe, vlasti su takođe zabranile i rekvizite za kafu, koliko god to delovalo šašavo. Tih godina je policija zaista išla po kućama i vršila zaplenu šoljica, lončića i ostalog posuđa koje ide uz kafu. Kralj Gustav III je čak naredio da ubice osuđene na smrt piju kafu pod nadzorom lekara koji prate taj proces – dok osuđenici ne umru. Verovatno je tako i otkrivena letalna doza kafe – oko sto šoljica.

Meka

U Meki (Saudijska Arabija) kafa je zabranjena 1511. godine, a razlog je bio tvrdnja da kafa stimulše radikalno razmišljanje. Zapravo, gradonačelnik Meke se samo bojao da bi razgovori uz kafu mogli da ujedine njegove protivnike u nameri da ga svrgnu sa vlasti. U to vreme, kafa je takođe bila na lošem glasu jer su je sufije redovno pili kako bi mogli da ostanu budni i da izgovaraju molitve tokom cele noći.

Prusija

1777. godine, Frederick Veliki od Pruske izdao je proglas u kome je objavio da pivo ima nadmoć nad kafom. On je tvrdio da kafa šteti konzumiranju piva u državi i da bi zato trebalo da bude zabranjena. Frederick je u kampanji protiv kafe stalno isticao da je “Njegovo Veličanstvo odraslo na pivu”, pokušavajući  da nagovori ljude da umesto jutarnje kafice popiju neko pivo.

Comments