Strihnin – smrtonosna doza iznosi 1do 2 miligrama po kilogramu odraslog čoveka
Strihnin drvo (Strychnos nux-vomica) raste u Indiji i jugoistočnoj Aziji, a u sebi sadrži dva otrova – brucin i mnogo opasniji strihnin koji se nalazi u voću drveta.
Većina poznatih informacija o opakosti ovog otrova (bolna smrt) dolazi iz nenamernih i namernih slučajeva trovanja. Za ovaj otrov ne postoji specifičan protivotrov, ali oporavak je moguć ako se leči na vrijeme.
I strihin se često koristio tokom istorije, a neki istoričari veruju da je čak i Aleksandar Veliki otrovan upravo ovom opakom supstancom.
Amatoksini – Smrtonosna doza iznosi 0.1do 0.2 miligrama amatoksina po kilogramu odraslog čoveka
Amatoksini su podgrupa od 8 toksina koji se mogu pronaći u otrovnim gljivama Amanita phalloides, kao i u nekim drugim gljivama iz roda Amanita.
Amatoksini napadaju ćelije jetre i bubrega, a posebnu opasnost stvara činjenica da otrovana osboa uopšte ne primećuje simptome najmnje 6-24 sata nakon konzumiranja otrova (obično se otruju nestručni berači pečuraka). Kada simptomi postanu vidljivi, oni se manifestuju kroz učestalu stolicu ili povraćanje, a lekari simptome često pomešaju sa običnom gripom – zbog čega trovanje uglavnom završi smrću.
Ukoliko se trovanje otkrije na vreme, daje se ogromna doza ekstrakta biljke Silybum marianum kako bi se zaustavilo delovanje otrova, a ako i to ne upali, u najgorem slučaju pacijent se može spasiti samo transplantacijom jetre.

otrov Pet najjačih otrova na svetu
Comments