Blago na ostrvu Oak

Godine 1795, trojica mladića otkrila su da je je zemlja na jednom delu ostrva Oak u Kanadi mekša nego na drugim delovima, pa su iz igre počeli da kopaju i na sopstveno iznenađenje, otkrili su niz kamenih ploča sa nekakvim oznakama. Nastavili su kopanje i na svaka 3 metra nailazili na slojeve običnih trupaca, pa su obeshrabreni napustili ovaj poduhvat, kada su stigli do dubine od oko 10 metara. Međutim, vest o njihovom otkriću se brzo proširila i uskoro je počeo lov na zakopano blago, iako niko i nije znao da li ono uopšte postoji. Jedna grupa kopača je čak bila toliko revnosna, da je svojim zemljanim radovima uzrokovala polave i veliku štetu na ostrvu, ali priča se da su pre toga otkrili kamen sa čudnim simbolima koji su prevedeni kao “četrdeset stopa ispod leži zakopano 2.000.000 funti.”

Kamen sa simbolima je nestao u 20. veku i niko ništa pouzdano ne zna ni o njegovoj autentičnosti, ni o navodnom prevodu, ali – potraga za zakopanim blagom na ostrvu Oak još uvek traje.

Faberžeova jaja

Čuvena Faberžeova jaja, bogato ukrašena kolekcija uskršnjih jaja koju je napravio Karl Petar Faberže za ruske careve u periodu od 1885. do 1917. godine, sastojala se od 50 komada – za 42 su poznate lokacije i vlasnici, a od nedostajućih 8 postoje samo slike i dokumentacija. Svako jaje vredi više od 30 miliona dolara.

Jamašitino blago

Tokom Drugog svetskog rata japanska vojska je redovno pljačkala Aziju kako bi prikupila dodatne finansije za ratovanje. Vojnici su pljačkali kuće, banke i hramove u potrazi za bilo kakvim dragocenim predmetima.

Godine 1944, viceadmiral Takehita, prevozio je plen iz Singapura na Filipine. Međutim, Amerikanci su napali Filipine, zbog čega je veliki deo blaga ostao “zarobljen” na kopnu – većina Japanaca je pobegla spasavajući živote. Svi koji su ostali i pomogli da se blago zakopa – poginuli su. Ovaj dramatični prizvuk upućuje na to da je priča o Jamašitinom blagu ipak samo legenda – uostalom, zašto bi Japanci prevozili blago na Filipine kada su već tada znali da Amerikanci spremaju veliki napad?

Ipak – jedan filipinski vojnik pronašao je pećinu punu sanduka sa zlatnim polugama i draguljima. On je uzeo nekoliko poluga zajedno sa zlatnim kipom Bude, a ubrzo potom je uhapšen. Pre nego što je suđenje završeno, vojnik je pronađen mrtav.

Jedni misle da su Filipinci odavno pronašli i sakrili to blago, drugi da ono uopšte ne postoji, a neki ga još uvek traže, procenjujući njegovu vrednost na 100 triliona američkih dolara!

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Fotografije: instagram.com, unsplash.com

Brankica Milošević

Comments