Naši najbolji prijatelji nisu oduvek bili slatki, čupavi, simpatični i prijateljski nastrojeni. Domaći pas, Canis familiaris, je direktni potomak sivog vuka, Canis lupus. Psi kakve danas poznajemo, zapravo su pripitomljeni vukovi.
Tokom vremena i selektivnog uzgajanja, ponašanje i fizički izgled ovih zastrašujućih predatora su se potpuno izmenili i prilagodili životu sa ljudima. “Ni jedna druga vrsta nije toliko raznolika,” trvrdi Robert Wayne, evolucioni biolog sa univerziteta u Kaliforniji, koji je 1997. godine sproveo jedno od najvećih istraživanja vezanu za pseću genetiku i evoluciju.
Charles Darwin je smatrao da su psi nastali ukrštanjem vukova, kojota i šakala, ali uz pomoć moderne nauke, DNK analiza i molekularne biologije danas sa sigurnošću znamo da svi psi na svetu imaju samo jednog zajedničkog pretka – sivog vuka.
Kako i kada se dogodilo prvo pripitomljavanje, još uvek se nagađa. DNK analiza objavljena 1997. godine sugeriše da je transformacija počela da se odigrava pre oko 130.000 godina. To znači da su vukovi počeli da se prilagođavaju ljudskom „čoporu“ mnogo pre nego što su ljudi imali naselja i počeli da se bave poljoprivredom.
Prema nekim istraživačima, vukovi su bili korisni kao čuvari – privezani oko logorske vatre plašili su i terali druge predatore.