Kako stres utiče na to da kosa osedi?

Ipak je dokazano da i stres ima uticaj. Jedna japanska studija je utvrdila da stres može biti uzrok toga zašto je vaša kosa osedela. Ali, to nije onakav stres kakav mislite. Nećete osedeti zato što vas je neko iznervirao u saobraćaju ili zato što ste nervozni oko tog intervjua za posao. 

U pitanju je genotoksični stres, to je stres koji dolazi iz okoline, u smislu ultraljubičastih zrakova i hemikalija. Oni oštećuju DNK i iscrpljivanja melanocita. Teoretski, ako bismo uklonili taj stres, mogli bismo umanjiti mogućnost da kosa osedi usled stresa. Ali, treba uzeti u obzir da jednu takvu ćeliju dnevno napadne preko 100.000 tih stresora iz okoline, te je potpuna zaštita praktično nemoguća.

Dakle, to da li će kosa osedeti ili ne, nije nešto što možete u potpunosti kontrolisati. Naravno, stres je potrebno ukoniti da bismo generalno bili zdraviji. Druga opcija je da naučite da se na zdraviji način nosite sa stresom, te vas neplanirane životne situacije neće pogađati u tolikoj meri.

Ako želite da zaštitite kosu od uticaja UVA i UVB zraka, što će smanjiti te spoljne uticaje koji uzrokuju stres. Ovu zaštitu ne treba da koristite samo dok ste na moru, nego u toku čitave godine, jer zračenje od sunca postoji i zimi i kada je oblačno i pada kiša, ne samo kada su visoke temperature. To znači da u izvesnoj meri možete sprečiti da kosa osedi, ali budite svesni da je vaša boja kosa u najvećoj meri određena vašom genetikom.

Naslovna fotografija: instagram.com/greydaddies

Jovana Petković

Comments