Mamurluk se najlakše leči tako što uopšte ne dođete u situaciju da trpite njegove posledice – to što vas posle “vesele” noći boli glava, imate vrtoglavicu i mučninu, usporeni ste i kao da se krećete kroz vodu i osećate se malaksalo i iscrpljeno, posledica je trovanja alkoholom. A ne morate popiti galone piva, da bi vaše telo reagovalo na intoksikaciju.
Zato, pre svega, treba da znate koliko alkohola možete da podneste, odnosno, kako vaš organizam reaguje. A zatim treba da poštujete svoje granice. Jedno pivo je za vas možda sasvim dovoljno, a ako vas društvo podstiče (ruganjem, izazivanjem, čuđenjem), pa popijete više od onog što možete da podnesete, budite spremni da se narednog dana (pa i duže) osećate bolesno i iscrpljeno.
Za osetljivost na alkohol, u organizmu je uglavnom odgovorna količina vode, koja pomaže u razređivanju alkohola. Zato, ako želite da se provedete, a da se ne obeznanite i ujedno sprečite strašan mamurluk, pijte vodu. Posle čašice žestokog pića, čaše vina ili piva, neka čaša vode bude vaše sledeće piće – tako ćete usporiti konzumiranje alkohola, ugasiti žeđ koju alkohol obično izaziva i koju obično pokušavamo da “ugasimo” tako što ćemo popiti još alkohola, povećati šanse organizma da razblaži toksično dejstvo alkohola i ublažiti posledice.
Otkrijete vrstu pića koju najbolje podnosite – za mnoge, to su bela žestoka pića (votka i džin), ili pivo. Crveno vino sadrži velike količine tanina, koji može aktivirati glavobolju, a slatka pića, likeri i viski, takođe obično izazivaju jači mamurluk.
Osvežavajući kokteli su dobar izbor, ali nemojte izgubiti računicu – oni se lako piju, jer su ukusni i sadrže voćne sokove i šećere, pa mogu delovati bezazleno. Ni sa čokoladicama punjenim rumom ne treba da preterate, a naročito ne sa voćnim koktelima.