Osim što utiče na raspoloženje i produktivnost, preterano spavanje može uticati i na kognitivne funkcije – memorija je pogođena prespavljivanjem, jednako kao i nesanicom, utvrdila su istraživanja.

Dakle, iako su potrebe za snom individualne, trebalo bi da se zabrineš i da nešto preduzmeš, ako redovno spavaš duže od devet sati, a ipak se osećaš iscrpljeno i bezvoljno.

spavanje 2 1 Šta se dešava sa tvojim telom kad previše spavaš

Da bi obezbedio sebi odgovarajući odmor, potrebno je da razmotriš razne faktore – nivo stresa pod kojim se nalaziš u datom trenutku, navike zaspivanja, uslove u kojima spavaš, položaj i udobnost kreveta. Ako si navikao da spavaš u potpunom mraku, možda će biti dovoljno da malo podigneš roletnu, kako bi te jutarnja svetlost probudila. Ponekad je veoma delotvorno premeštanje kreveta, ili samo okretanje uzglavlja na suprotnu stranu – napravi eksperiment, pa ćeš brzo uvideti da li se nešto promenilo. Premeštanje kreveta često pomaže i kad spavaš “iscepkano” često se budiš noću i imaš problema da ponovo zaspiš.

Zdrav san je od najveće važnosti za stabilnost, nivo energije, radni elan i raspoloženje – zato pokušaj da promeniš sve loše navike vezane za odlazak u krevet (zaspivanje uz TV, korišćenje mobilnog telefona pred spavanje, ispijanje većih količina stimulativnih napitaka, ili alkohola), a ako osećaš da je “bežanje u san” samo simptom dubljih problema, ne oklevaj da potražiš stručnu pomoć.

Fotografije: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments