Brojni faktori utiču na pokretljivost spermatozoida, kao i na kvalitet sperme, odnosno, na tvoju moć oplodnje. Wi-Fi talasi negativno utiču na pokretljivost sperme i oštećuju DNK, otkrilo je jedno istraživanje. Svaki peti muškarac ima spermu lošeg kvaliteta ili mali broj spermatozoida, a probleme sa plodnošću ima više od 80 miliona ljudi.
Godine
Kvalitet i kvantitet sperme smanjuju se sa godinama, a nakon pedesete, plodnost stalno opada.
Alkohol
Konzumiranje alkohola ometa apsorpciju cinka koji je veoma važan za zdravu spermu. Alkohol u razumnim količinama ne utiče na kvalitet sperme, ali smanjuje broj spermatozoida.
Antioksidansi
Probleme s plodnošću kod muškaraca izaziva oksidativni stres, koji nastaje kao posledica reaktivnih molekula koji izazivaju oštećenje ćelija. Oksidativni stres se povezuje sa debljinom, alkoholom, prehranom, zagađenjem i pušenjem. Dodaci cinka, vitamina E i C, folne kiseline i ribljeg ulja povećavaju plodnost, pokazuju istraživanja.
Pilule za kontracepciju
Neplodnost kod muškaraca se povećala zbog sintetičkih hormona iz kontraceptivnih pilula. Ti hormoni se ispuštaju u kanalizaciju i nalaze put do vodosnabdevanja, tvrde italijanski naučnici.
Ishrana
Zdrava ishrana je bitna za zdravlje spermatozida, a nema dokaza da veganstvo ili vegetarijanstvo negativno utiču na plodnost. Pronađeni su hemijski elementi u biljkama koji se ponašaju kao hormon estrogen (u soji, kafi, pivu) koji smanjuju broj spermatozoida i ometaju pretvaranje testosterona u dihidrotestosteron, čime se usporava rast tkiva prostate.
Vežba
Umereno vežbanje je dobro za spermu, ali preterano vežbanje smanjuje nivo testosterona i proizvodnju sperme. Vežbanje pomaže u kontroli težine i kod bolje cirkulacije krvi.