Kada je u pitanju jačina i učestalost treninga, istraživanja su pokazala, upoređujući rezultate onih koji su trenirali jednom, dva i tri puta nedeljno i zaključili da su najbolje rezultati ostvarili oni koji su trenirali dva puta nedeljno u jakom tempu.

Ukoliko te ne zanima treniranje sa velikim težinama i želiš da poboljšaš kondiciju, kapacitet pluća i opšte zdravstveno stanje, potrebno je da vežbaš na drugačiji način. Potrebno je od tri do pet treninga nedeljno za unapređenje kardiovaskularnih kapaciteta, a ako treniraš više od pet puta nedeljno, važno je da vežbaš što raznovrsnije, kako bi smanjio mogućnost povređivanja. Razmisli o tome da jedan trening posvetiš trčanju, a jedan plivanju, radi povećanja aerobnih kapaciteta i smanjivanja rizika od takozvanog sindroma trkačke potkolenice.

Ako ti je cilj prevencija kardiovaskularnih bolesti i drugih zdravstvenih problema uzrokovanih statičnim načinom života u kome se previše sedi i boravi u zatvorenom prostoru, istraživanja pokazuju da je za tebe važnije koliko vremena nedeljno provodiš trenirajući, nego koliki broj treninga imaš. 150 minuta umerenog treninga ili 75 minuta intenzivnog treninga dovoljno da postigneš dobru kondiciju, poboljšaš svoje zdravstveno stanje i preduprediš posledice nezdravog načina života.

vezbanje 1 Za početnike u teretani – glavno je šta želiš da postigneš

Izvor fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments