Naučnici objašnjavaju da je plavo svetlo posebno štetno u večernjim satima, zato što mnogo snažnije utiče na potiskivanje lučenja melatonina (na koje utiče svaka veštačka svetlost) i dodaju da nam je neophodno da tokom dana provedemo neko vreme izloženi punom spektru dnevne svetlosti. Jedino noćno osvetljenje koje deluje umirujuće pripada crvenkastom spektru, poput onog koje emituju lampe od himalajske soli, otvoren plamen, ili plamen sveće – to je svetlost zalaska sunca, koja nedostaje našem organizmu, da mu pokrene prirodan mehanizam spavanja.

Mi realno ne možemo da provodimo dan na suncu i da rasvetljavamo kuću svećama i da provodimo večeri gledajući u plamen, ali možemo na neki način da izbalansiramo nedostatak prirodnog svetla.

Jedan od najjednostavnijih načina je istovremeno potpuno tehnološki savremen – postoje aplikacije za podešavanje spektra na vašim ekranima. One rade tako što registruju kretanje sunca i automatski podešavaju spektar svetlosti ka crvenkastom i umirujućem kako bliži veče i na svetliji, plavi ton u zoru, kad sunce izađe.

Za entuzijaste, postoje i specijalne naočari koje blokiraju uticaj plave svetlosti i koje se nose u kući, u večernjim časovima. A za prave mudrace, postoji samo jedan savet. Svake večeri u određeno vreme, prestani sa svim aktivnostima vezanim za elektronske uređaje i isključi sve – TV, telefon, računar. Idi u večernj šetnju, malo vežbaj, istuširaj se i – na spavanje.

tehnologija 1 Kompjuter, tablet, smartfon – tvoje omiljene igračke su opasne po zdravlje

Izvor fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments