Zapušen filter

Filter treba da se menja na svakom malom servisu, ili da se redovno čisti, jer vožnja sa zaprljanim i zapušenim filterom ne dozvoljava da do motora stigne dovoljno vazduha, pa performansi znatno slabe, a potrošnja goriva se povećava.

Proveravajte stanje filtera na svakih šest, sedam hiljada pređenih kilometara, pa ga, u zavisnosti od stepena zaprljanosti, očistite ili zamenite.

Neodgovarajući pritisak u gumama

Pritisak u gumama takođe treba redovno da proveravate, jer, ako je neadekvatan, to ugrožava vašu bezbednost, a gume se neravnomerno i ubrzano troše i vozilo se loše drži na putu.

Proverite pritisak u gumama svaki put kad imate priliku, a to je kad svratite do pumpe posle kraće vožnje (da gume ne budu jako zagrejane).

automobil 1 Produži vek trajanja svom automobilu

Vozite na isparenjima

Ovo se dešava veoma često – ne sipate gorivo dok lampica ne zasvetli (i ostane upaljena), a to može da ostavi posledice na rad motora. Na dno rezervoara se vremenom nataloži nečistoća (posledica korišćenja nedovoljno kvalitetnog goriva), a kad stigne do rezerve, pumpa sa ostatkom goriva ubacuje u motor i talog i nečistoće, što može da zapuši sistem ubrizgavanja i da zaprlja motor. Osim što treba da izbegavate vožnju na rezervi, trebalo bi da jednom u dve godine očistite rezervoar od taloga.

Poštujte stepen prenosa u kome se nalazi menjač

To znači, ako idete u rikverc, ne ubacujte u prvu, dok se auto u potpunosti ne zaustavi – u suprotnom, prenos obavlja posao kočnica, što ima za posledicu trenutnu istrošenost, do koje bi bili potrebni meseci aktivne upotrebe.

Gledajte da što manje koristite kvačilo, naročito na usponu – koristite školsko kretanje “pod ručnom” umesto balansirate kvačilom i gasom.

Sve ove predostrožnosti produžiće vek vašeg automobila i nećete strahovati da vas auto ne izda na nekom napornijem putovanju.

Fotografije: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments