Ako već kupujete nov televizor, verovatno želite smart TV, koji predstavlja spoj računara i zabave, sa integrisanim internetom i nizom besplatnih i plaćenih aplikacija.

Ali, kako da izaberete u ogromnoj ponudi, u kojoj cene variraju u ogromnom rasponu – možete naći smart TV za tridesetak, kao za tristotinak hiljada dinara (i mnogo više od toga)?!

Uzmite u obzri svoja očekivanja, potrebe i budžet i razmislite o tome kako da ih uklopite.

Šta je smart TV

Smart TV uključuje operativni sistem koji korisnicima omogućava pristup streaming sadržaju bez potrebe za spajanjem spoljnog uređaja. Pametni televizori su popularni među osobama koje uživaju u gledanju najnovijih serija na Netflix-u i drugim streaming platformama.

Na pametnom TV-u možete pristupiti, upravljati i gledati sadržaj sa interneta i mreže. Gotovo svi televizori koji se danas prodaju su pametni televizori, a mnogi proizvođači, uključujući LG, Vizio i Samsung, prodaju pametne televizore.

Pre nego što odlučite koji pametan TV ćete kupiti, postoji nekoliko ključnih faktora na koje treba obratiti pažnju, a to su cena, veličina, rezolucija, HDR, brzina osvežavanja, integracije, aplikacije.

jan bottinger kChshW17rw unsplash 4 min Ključne stvari koje treba da razmotrite pre kupovine pametnog televizora

Cene pametnih televizora

Bez obzira na vaš budžet, trebalo bi da možete da pronađete smart TV koji možete priuštiti. Međutim, viši budžet donosi dodatne funkcije, veće veličine i rezolucije. Može biti vredno investirati u skuplji pametan TV kako biste obezbedili dugoročnu isplativost, ali ako su vam mogućnosti limitrane i tražite jeftiniji uređaj, i dalje ćete moći da pronađete kvalitetan pametan televizor.

Cene variraju u velikoj meri između proizvođača i modela, ali možete pronaći različite veličine i više rezolucije u okviru vašeg cenovnog ranga ako se malo raspitate.

Za cenu od oko 30 hiljada dinara možete nabaviti smart TV od 24 do 43 inča, malo slabijeg kvaliteta; 1080p, HD rezolucija ili nisko skaliranje. Obratite pažnju ako je u pitanju sniženje – neki viši rang biste mogli naći u ovom rasponu.

Za duplo višu cenu očekujte veličinu od 42 do 55 inča. Rezolucija: do 4K HDR. Iako ovi televizori podržavaju 4K HDR, možda neće imati potrebnu tehnologiju, uključujući panele, osvetljenje i procesore koji mogu zaista iskoristiti potencijal 4K HDR.

Cena od oko sto hiljada dinara – veličina 42 do 65 inča (kvalitet može varirati). Rezolucija: do 4K HDR. Po ovoj ceni, pronaći ćete dobar LCD TV različitih veličina sa pristojnim kvalitetom slike. Takođe možete pronaći QLED modele i niže kategorije OLED televizore.

Duplo veća cena (dvestotinak hiljada dinara), veličina: 48 inča, 55 inča i veće (kvalitet može varirati). Rezolucija: 4K HDR. Po ovoj ceni, videćete poboljšani kvalitet slike koji zaista pokazuje HDR izvorni materijal.

Skuplji pametni televizori (od oko 500 hiljada dinara i više) dolaze u veličini od 75 inča ili većoj. Rezolucija: do 8K. U ovom rangu naići ćete na ekrane od stakla sa plutajućim dizajnom, ugrađenim audio sistemima i materijalima višeg kvaliteta.

Koje veličine treba da bude vaš smart TV

Veličina i rezolucija imaju veliki uticaj na cenu televizora, pa je važno pažljivo razmotriti veličinu koju želite prilikom kupovine novog pametnog TV-a. Da biste odredili najbolju veličinu, izmerite dimenzije sobe u kojoj ćete postaviti TV i odlučite koja veličina ekrana pruža željeno iskustvo gledanja, bez da previše dominira prostorom.

Pametni televizori dolaze u različitim veličinama koje variraju od proizvođača do proizvođača. Najčešće veličine su 42 inča, 50 inča, 55 inča, 65 inča i 75 inča (dijagonalno). Bilo šta veće od 65 inča ulazi u znatno skuplji rang. Takođe postoji tržište visokog kvaliteta koje nudi televizore od 80 i 85 inča.

Čak i ako možete da kupite najveći i najskuplji smart TV, verovatno nećete moći da uživate u njemu u neadekvatnom prostoru – veći TV zahteva veću udaljenost. Setite se odlaska u bioskop – ne želite da sedite u prvom redu i gledate u platno odozdo – najbolja sedišta su u sredini.

Pročitajte i ovo: Pet najboljih konzola za igrice (sa specifikacijama)

Rezolucije pametnih televizora

Većina televizora dolazi sa tri rezolucije: 1080p, 4K i 8K. Preporučujemo da se odlučite za TV sa 4K rezolucijom za najbolje ukupno iskustvo. Televizori sa 1080p rezolucijom su u redu, ali su zastareli prema današnjim standardima, a cena veće rezolucije nije više prepreka.

Televizori sa 8K rezolucijom sada predstavljaju visoki luksuz, sa visokom cenom. Verovatno još nije vredno ulaganja jer su cene visoke, a sadržaj (serije i filmovi) u dovoljno visokoj rezoluciji (da poboljšanje u kvalitetu slike bude primetno) još uvek nije rasprostranjen.

4K, poznat i kao Ultra HD, predstavlja odličan srednji nivo jer je to rezolucija visokog kvaliteta uz brojne pristupačne opcije. Pored toga, mnoge streaming usluge i aplikacije nude sadržaj u 4K formatu, što vam omogućava da iskoristite sve što oni nude.

Podrška za HDR

Većina najboljih pametnih televizora dolazi sa tehnologijom za poboljšanje slike pod nazivom HDR (visoki dinamički opseg).

HDR izdvaja visok nivo detalja u najtamnijim i najsvjetlijim delovima slike i poboljšava opseg boja. Možete se susresti sa različitim HDR formatima kao što su HDR10, Dolby Vision, HDR 10+ i HLG (Hybrid Log-Gamma), ali dokle god ekran podržava neki HDR, bićete u dobrom položaju. Razlike između formata su minimalne.

Brzina osvežavanja

Ekrani pametnih TV-a nude brzine osvežavanja od 60Hz ili 120Hz. Ova vrednost se odnosi na broj osvežavanja slike u sekundi. Što češće se slika osvežava, ona je oštrija i ređe će se javljati zamagljenje pri brzom pokretu.

Visoka brzina osvežavanja je odlična za sportske prenose, ali budite oprezni prilikom gledanja filmova sa višim brzinama osvežavanja. Filmovi mogu izgledati na način koji se baš i ne poklapa sa izgledom u bioskopu.

Verovatno ćete većinu sadržaja gledati sa postavkom od 60Hz, čak i na televizoru višeg kvaliteta.

Integracije koje smart TV treba da podržava

Jedna od najprivlačnijih funkcija pametnog TV-a je mogućnost integracije sa drugim pametnim uređajima u vašem domu i korišćenje glasovnih komandi. Na primer, Sonyjevi Android televizori imaju ugrađeni Google Chromecast i Google Assistant. Dakle, ako imate pametan dom sa mnogim Google uređajima, Android TV će vam omogućiti da kontrolišete uređaje putem TV-a.

Ako imate uređaje sa Amazon Alexa u vašem domu, kao što su Echo Show ili Echo Dot, kupovina pametnog TV-a koji integriše Alexu ima smisla.

Razmislite o ostalim uređajima u svom domu i svojim preferencijama kada odlučujete da li da kupite pametan TV koji se integriše sa određenom platformom.

Aplikacije treba da nudi pametan TVSvi pametni televizori imaće nekoliko unapred instaliranih aplikacija, a većina njih ima prodavnice aplikacija gde možete selektovati i preuzeti dodatne aplikacije. Na primer, Samsung pametni televizori omogućavaju pristup Samsung Smart Hub-u, a LG televizori mogu da koriste LG Content Store. S druge strane, Vizio pametni televizori imaju sve svoje aplikacije unapred instalirane. Dodaju nove aplikacije putem ažuriranja, ali za aplikacije koje nisu podržane, moraćete da koristite opciju slanja sadržaja putem ekrana.

Proverite svaki smart TV koji razmatrate za kupovinu da biste se uverili da su vaše omiljene aplikacije dostupne.

Kome je potreban smart TV

Svako ko kupuje televizor danas treba da razmotri pametan TV. Dok su standardni televizori možda jeftiniji, pametni su pristupačniji nego ikad i nude bolju vrednost za vaš novac. Možda će vam čak biti teško da pronađete 4K TV koji nema „pametne“ funkcije.

Bolji kvalitet slike i proširene funkcije, povezivanje sa internetom, aplikacije, integracija sa drugim smart uređajima i još mnogo toga, čine pametne televizore razumnim izborom u savremenom svetu.

Pročitajte i ovo: Najbolji kućni projektori za epsko filmsko iskustvo – u toplini vašeg doma

Naslovna fotografija: Jan Böttinger

Đorđe Đoković

Comments