Neke činjenice koje je psihologija utvrdila, mogu vam pomoći da bolje razumete i sebe i druge, kao i da tačnije procenjujete situacije i odnose u kojima ste se našli.
Trajna prijateljstva ljudi obično sklapaju između 16. i 28. godine – u periodu srednje škole, studiranja i intenzivnog sazrevanja. Verovatno zato što tada srećete i prepoznajete osobe koje imaju iste vrednosti i razvijaju se u istom pravcu kao i vi.
Ako zvučite malo promuklo, to vam je plus kod žena – njihovo šesto čulo muškarce sa promuklim glasom detektuje kao muževne, ali ne i agresivne.
Nerazumljiv rukopis je odlika osoba koje brzo misle (i zato pišu brzo i nerazumljivo), a brzo razmišljanje je odlika inteligentnih osoba.
Način na koji razgovarate sa nekim, utiče na vaše raspoloženje – ako nastupite nabusito i svađalački, ta će osećanja sve više jačati. Ako razgovarate pomirljivo i opušteno, tako ćete se i osećati. Na isti način možete da utičete na raspoloženje druge osobe, određujući ton komunikacije (kao i ona na vaše).
Osobe koje su dobre u prepoznavanju i razlikovanju tuđih emocija, često su opterećene osećanjem krivice (odnosno, oni koji imaju jako osećanje krivice, bolje uočavaju tuđa osećanja).
Predrasuda je da su muškarci duhovitiji od žena – oni se samo šale ne vodeći računa kako će njihov humor biti shvaćen, odnosno, da li će povrediti nečija osećanja. Iz čega proizilazi da muškarci manje vode računa o tuđim osećanjima. Neki muškarac sa dobrim smislom za humor bi rekao “nisam duhovit, al’ sam bezosećajan”.
Osobe koje nisu društvene (introvertni i asocijalni tipovi) govore o sebi vrlo sažeto i jasno – ne hvale se i ne trude da se predstave u najboljem svetlu, samo iznose činjenice.
Iako imaju dvostruko više receptora za bol nego muškarci, žene takođe imaju i dvostruko viši prag tolerancije bola. Ovo je takođe povezano i sa njihovim emotivnim kapacitetima i empatijom.
Kad vam mozak ne dozvoljava da zaspite, nemojte pokušavati da umirite misli – radije ih zapišite. Iako mislite da će vas ta aktivnost potpuno rasaniti, upravo je suprotno. Zapisivanjem, oslobađate se pritiska misli i lakše ćete utonuti u san.
Poruke za dobro jutro i laku noć ne prima samo vaš telefon, već i deo mozga koji je zadužen za lučenje hormona sreće. Zato je tako prijatno kad znate da neko misli na vas ujutru i čim se probudi i uveče, pre nego što zaspi.
Aktivnost hormona sreće takođe se pojačava kada radite nešto što vas plaši – suočavanje sa strahom i akcija uprkos strahu, donosi radost.
Kada ste srećni, treba vam manje sna. Sreća zahteva aktivnost i budnost i donosi entuzijazam i energiju.
Kada pričate o nečemu što vas angažuje, što volite da radite i veoma vas interesuje, drugima izgledate atraktivnije i privlačnije.
Naslovna fotografija: instagram.com/nohow
Brankica Milošević