Vaš odnos prema novcu dopire mnogo dalje od primanja plate i plaćanja računa i utiče na skoro sve aspekte vašeg života. Radi se o tome kako razmišljate i kako se osećate, a te misli i osećanja utiču na način na koji koristite novac.
Odnos prema novcu je ličan i kompleksan i može biti komplikovan, kao i svaki drugi odnos, pun ambivalentnih i nejasnih osećanja. Pojedini ljudi su veoma štedljivi, neki rasipni, a drugi uopšte ne žele da razmišljaju o novcu – a to je isto kao kada ste u ljubavnom odnosu emocionalno nedostupni, ili previše posesivni, suviše zavisni ili neodgovorni.
I, kao i u ostalim odnosima, odnos prema novcu može da se razvije, transformiše i postane zdrav i zadovoljavajući.
Zašto je važno da imate zdrav odnos prema novcu
Bez obzira da li ste toga svesni ili ne, vi već imate izgrađen odnos prema novcu, koji je uticao na vaše profesionalne izbore, stvorio navike potrošnje i oblikovao vaš životni standard. Imati zdrav odnos prema novcu, znači razumeti kako novac funkcioniše, kako ga možete koristiti za svoju opštu dobrobit i život sa manje stresa, i kako ga možete investirati u stvari koje će vas dugoročno podržavati i pružati vam osećaj sigurnosti.
Kako se razlikuju zdrav i nezdrav odnos prema novcu
Komplikovana veza sa novcem je definitivno nezdrava i ispoljava se kroz sklonost ka impulsivnoj kupovini, maksimalno opterećenje kreditnih kartica i pozajmica, izbegavanje upravljanja finansijama, odbijanje da govorite o novcu i pronađete sigurnija finansijska rešenja, kao i kroz bes prema finansijski stabilnijim ljudima.
Loš odnos prema novcu utiče na druge važne odnose u životu i često je uzrok svađa, razvoda i porodičnih sukoba.
Zdrav odnos prema novcu uključuje postojanje plana potrošnje i planiranje ličnog budžeta, dobar osećaj zbog činjenice da zarađujete, plan štednje i fond za hitne slučajeve, život bez dugovanja ili aktivnu otplatu duga, mogućnost svrsishodne kupovine bez osećanja krivice.
Pročitajte i ovo: Zanimljiva istraživanja: Šta više volimo, seks ili novac?
Kako da promenite svoj odnos prema novcu
Analizirajte svoju trenutnu situaciju
Napravite objektivnu procenu, a ne sud o vašem trenutnom odnosu prema novcu. Da biste bolje razumeli ovu situaciju, razmislite o tome da li imate pozitivan ili negativan stav prema novcu, koliko ste napredovali u zarađivanju, tokom godine za vama, kao i kakav su novcem rukovali vaši roditelji, odnosno, kakve ste stavove usvojili kroz vaspitanje. Način na koji su vaši roditelji upravljali novcem igra veliku ulogu u tome kako vi komunicirate sa sredstvima plaćanja. Čak i ako vas nisu podučavali, videli ste kako se u vašoj porodici razgovaralo o novcu i na šta se on trošio.
Ako su vaši roditelji bili izuzetno štedljivi, možda ste razvili isti takav stav, ili možda potpuno suprotan, u nastojanju da sebi pružite luksuz koji niste imali kao dete.
Takođe, procenite uticaj društvenog kruga u kome se krećete – velika je verovatnoća da ćete imati iste vrednosne stavove, kao i vaši prijatelji. Ako pripadate društvenom krugu u kome se vrednuje neformalnost i velikodušnost, možete biti nezaintresovani za novac, ili ga možete prezirati (naročito ako i vama i svima oko vas novac stalno nedostaje).
Procena ne treba da bude osuda, već konstatacija – zaključite dakle, da li previše brinete zbog novca, ili previše trošite, kako biste preduzeli korake ka transformaciji vašeg odnosa prema novcu.
Odredite kakav stav prema novcu želite da imate
Da li želite da vaš novi odnos prema novcu bude zabavan, ali istovremeno i odgovoran – da možete da trošite novac na stvari u kojima uživate, ali i da uštedite? Kako želite da se osećate? Da li želite da vas zarađivanje novca manje angažuje i da budete rasterećeniji brige, a da istovremeno zadovoljite sve svoje potrebe? Razmislite o svojim vrednostima i uverite se da je vaš projektovani odnos prema novcu u skladu sa njima.
Odredite svoju nameru i ciljeve
Kada ste identifikovali kakav stav želite da zauzmete i kako želite da se osećate u odnosu na novac, razmislite kakve ishode želite da ostvarite. Da li želite da povećate svoju štednju? Da smanjite potrošnju? Povećate prihode? Otplatite dug? Sve zajedno?
Namera i ciljevi pomoći će vam da ostanete fokusirani na izgradnju zdravijeg odnosa prema novcu, da promenite loše navike i stvorite nove rutine, koje će vam pomoći da ostvarite finansijske ciljeve.
Postavite temelje za nov odnos prema novcu
Najlakši način da počnete da gradite temelje, jeste obrazovanje, razumevanje funkcionisanja i korišćenja novca, kao i finansijske strukture na nedeljnom, mesečnom i godišnjem nivou. Možete pronaći mnogo besplatnih edukativnih seminara na internetu, koji će vam pomoći da unapredite svoje finansijsko obrazovanje. Potražite savet profesionalaca kako da bolje upravljate svojim novcem i stvorite finansijsku konstrukciju u skladu sa svojim primanjima, kao i plan za povećanje budžeta.
Budite strpljivi
Ne možete preko noći promeniti navike i stavove koje ste praktikovali godinama. U redu je ako teško pada da se pridržavate disciplinovanog i praktičnog načina razmišljanja i potrošnje. Budite milostivi prema sebi, oprostite sebi greške koje pravite i pokušajte da ih ne ponovite. Bez obzira da li prvi put planirate budžet, ili pokušavate da govorite pozitivno o novcu, to je novo za vas i potrebno je vreme i istrajnost da usvojite nove navike.
Proslavite svoj novi odnos prema novcu
To ne znači da treba da potrošite ono što ste prvi put uspeli da uštedite – ne morate potrošiti ništa. Radi se o tome da nekim gestom i činom vrednujete svoj novi odnos prema novcu, kako bi u svom umu osnažili važnost tog odnosa (koji utiče na sve vaše odnose). Častite sebe tako što ćete uzeti slobodan dan, otići na koncert ili utakmicu, pozvati prijatelje na piće. Podržite svoju novu vezu svesnim izbegavanjem da podlegnete starim obrascima ponašanja, da bi vaš odnos prema novcu ostao zdrav i prosperitetan. Jake veze zahtevaju vreme i posvećenost, ali zato će trajati celog života.
Pročitajte i ovo: Važne stvari koje novac kupuje ali ne garantuje da ćeš ih imati
Naslovna fotografija: WANNABE Media
Đorđe Đoković