PlayStation 5 ili Xbox Series X? Nintendo Switch OLED ili Steam Deck OLED? To su pitanja koja verovatno postavljate sebi ako tražite najbolje konzole za igrice. Sa pojavom nekoliko prenosivih konzola (kao što su ASUS ROG Ally X, Steam Deck…), savremeno gejming iskustvo nudi sve veći izbor.
Najbolje konzole za igrice
PlayStation 5 Slim
Sony PlayStation je bio veoma popularan od kada je prvi put predstavljen, bez znakova usporavanja. Peta iteracija – PS5 – nudi jedinstven zakrivljen i futuristički dizajn, koji izgleda još modernije na verziji “slim”, koja je zamenila originalni PS5.
Unutrašnji delovi suostali isti i razlike su samo površinske, ali slim model je manji za više od 30% i lakši oko 24% u poređenju sa standardnim PS5.
Prednosti – elegantan dizajn, hardver koji parira srednjim procesorima, udobni DualSense kontroleri i ogromna biblioteka popularnih naslova čine PS5 gotovo savršenim, ubrajajući ga u najbolje konzole za igrice.
Kada su u pitanju nedostaci, neki korisnici mogu smatrati da ni 1TB prostora za skladištenje (što je zapravo oko 850 GB) nije dovoljno, pa ćete morati da potrošite oko 250 dolara na M.2 SSD kako biste dodali 2TB prostora.
Specifikacije PS5 Slim:
CPU: x86-64-AMD Ryzen “Zen 2” sa 8 jezgara / 16 niti i promenljivom frekvencijom, do 3.5 GHz
GPU: AMD Radeon RDNA 2 grafički motor sa Ray Tracing ubrzanjem i promenljivom frekvencijom, do 2.23 GHz (10.3 TFLOPS)
Sistem memorije: GDDR6 16GB sa 448 GB/s propusnim opsegom
SSD: 1TB sa 5.5 GB/s brzine čitanja (neobrađeni)
Audio: “Tempest” 3D AudioTech
Podrška za 4K, 120Hz, 8K TV, VRR (HDMI ver.2.1)
Xbox Series X
Xbox Series X pruža slične nivoe snage i performanse kao PS5, ali odluka između njih uglavnom zavisi od ekskluzivnih igara koje želite da igrate. Ako ste fan Forza Horizon 5, Xbox je vaš izbor; ako želite da igrate Spider-Mana, tada je PS5 bolja opcija.
Ovo je Najmoćniji Xbox do sada, pravi konkurent Sony PS5, sa nizom ekskluzivnih naslova (npr. Forza), 4K rezolucijom, izvanrednim performansama i BluRay drajvom za 8K sa HDRom.
Specifikacije Xbox Series X:
RAM: 16 GB GDDR6 RAM
CPU: 8x Zen 2 jezgra na 3.8 GHz (3.6 GHz sa SMT)
GPU: Custom AMD Radeon RDNA Navi 12 Teraflops, 52 CUs na 1.825 GHz sa DirectX Ray Tracing
Video izlaz: Nativna 4K, 8K podrška, do 120 Hz (120 fps)
Skladištenje: 1 TB NVMe SSD
Najbolje prenosive konzole – Steam Deck OLED
Ovaj izvanredan prenosivi uređaj spada u najbolje konzole za ozbiljne gejmere. Pruža više snage i impresivniji ekran sa 90Hz osvežavanjem. Takođe, sinhronizuje se sa Steam platformom, pa možete igrati sve igre sa svog PC-a na ovom uređaju.
Kao i kod drugih prenosnih PC uređaja, baterija Steam Deck OLED-a brzo se troši kod zahtevnih igara i traje 2 do 3 sata maksimalno.
Specifikacije Steam Deck OLED:
CPU: Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5 GHz (do 448 GFlops FP32)
GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1.6GHz (1.6 TFlops FP32)
Ekran: 7.4” OLED, HDR, 1280 x 800 rezolucija, osvežavanje do 90Hz
Baterija: 50Whr
Asus ROG Ally X
Jedna od najmoćnijih prenosnih konzola na tržištu pokazuje značajan napredak u odnosu na Steam Deck sa većim performansama i širim izborom igara, uključujući Xbox Game Pass.
Ipak, koristi mnogo energije sa 30W potrošnje – želite maksimalnu snagu za najbolje performanse, ali to brzo iscrpljuje bateriju.
Specifikacije Asus ROG Ally X:
CPU: AMD Ryzen Z1 Extreme, 8 jezgara / 16 niti, do 5.10 GHz
GPU: AMD Radeon Graphics (AMD RDNA™ 3, 12 CUs, do 2.7 GHz, do 8.6 Teraflops)
Ekran: 7-inčni FHD IPS, 120Hz osvežavanje
Nintendo Switch OLED
Prednosti ovog modela su veći 7-inčni OLED ekran sa boljim bojama i unapređenim zvukom, a mane što ne poboljšava iskustvo kada se koristi u “TV modu”.
I dalje spada u najbolje konzole za casual gejming.
Specifikacije Nintendo Switch OLED:
Ekran: 7.0-inčni OLED ekran (1280 x 720)
CPU/GPU: NVIDIA Custom Tegra procesor
Skladištenje: 64 GB interne memorije, proširivo microSD karticama do 2TB
Baterija: Približno 4.5 do 9 sati igranja
Na šta treba da obratite pažnju pri izboru najbolje konzole
Kada birate najbolje konzole za igrice, obratite pažnju na razliku između dve glavne konzole (PS5 i Xbox Series X) u odnosu na svoje potrebe i mogućnosti. Ako želite da igrate Forzu, a nemate računar, moraćete da odaberete Xbox. Isto važi i za PlayStation, ako želite da igrate Spajdermena.
Takođe, imajte u vidu performanse koji su drugačije ocenjeni kod samostalnih, a drugačije kod prenosivih konzola. Samostalne konzole nemaju problema sa pokretanjem naslova koji su dizajnirani za njih, dok sa prenosivim možete imati problema u podešavanju grafike.
Razmislite o ceni – najbolje konzole su zamišljene da stvore odlično iskustvo koje nudi igranje igara na visokom nivou, po pristupačnoj ceni. Ako želite vrhunske performanse, ipak će vam biti potreban računar prilagođen za igrice.
Pročitajte i ovo: Man Cave: Mali vodič za kreiranje “skloništa”
Naslovna fotografija: pexels.com
Đorđe Đoković