Kao izvršni direktor ICT Hub – a, centra za razvoj tehnološkog preduzetništva, pomažete onima koji započinju tehnološki biznis i omogućujete im da pređu u fazu finansiranja, a pored toga ste uvek tu za mlade i kvalitetne ljude koji imaju dobru ideju. Budući da ste mlada organizacija, kako je izgledao vaš put od ideje do realizacije poslovanja?

ICT Hub je zvanično otvoren 4. novembra 2014. godine. Od tada se u njemu radilo na četrdesetak timova i startapa koji su na samom početku. Razvijale su se aplikacije, platforme, informacioni sistemi, video igre… Očekivanja su na početku bila da ICT Hub pruži podsticaj mladim ljudima koji se opredeljuju za preduzetnički razvoj svoje karijere, kada je u pitanju IT oblast, ali i šire u oblasti inovacija i kreativne industrije. Napravili smo program podrške gde kroz procese učenja, testiranja, razvoja i povezivanja sa drugima možete lako da proverite da li vaša ideja ima potencijal i tržište.Timovi su bili manje ili više uspešni u svojim poduhvatima, ali nam je drago da među njima ima i onih koji su prerasli u prave male kompanije. Oni koji su bili manje uspešni su naučili na greškama i danas ih vidimo u novim preduzetničkim poduhvatima. Cilj nam je da podržimo razvoj velikog broja startapa koji koristeći savremene tehologije menjaju način na koji su do sada funkcionisale tradicionalne industrije. Ono što je važno napomenuti je da za inovacije itekako ima prostora u svim oblastima: poljoprivredi, finansijama, transportu, medicini, itd.

Intervju Kosta Andrić izvršni direktor ICT Hub a2 Intervju: Kosta Andrić, izvršni direktor ICT Hub a

U Srbiji se trenutno priprema nešto novo. Prvi Fintech hakaton se održava u ICT Hub-u krajem meseca. Približite nam malo sve ovo i pojasnite šta hakaton podrazumeva.

Hakaton je prilika da timovi za 48 sati na jednom mestu kreiraju inovativno rešenje u okviru konkretne teme. U slučaju Fintech hakatona to je domen digitalnog bankarstva. Učesnici dobijaju teme na samom početku u petak, 27. maja, i imaju vremena do nedelje popodne, 29. maja, da rade na web ili mobilnoj aplikaciji koja olakšava korišćenje digitalnog bankarstva ili ga unapređuje. Nakon što predstave svoje ideje kroz kratku prezentaciju, u startap svetu tzv. “pičevanje”, žiri odlučuje o najboljim i najkompletnijim rešenjima. Za tri najbolja rešenja obezbeđen je ukupni novčani nagradni fond od 5000 evra, kao i moguća podrška u daljem razvoju i komercijalnoj primeni proizvoda.

Koji su ciljevi Fintech hakatona? Koliko je jedan takav projekat bitan za poslovanje u Srbiji?

Celokupna oblast finansija nije veoma dugo menjana. Tu postoji veliki prostor da se tehnologija umeša i pomogne. Naša je namera da usmerimo startape da razmišljaju u tom pravcu. Na hakatonu imaju priliku da čuju koji su glavni problemi i izazovi na koje nailaze predstavnici finansijskog sektora, i da kao inovatori, ali i individualni učesnici u tom sektoru pruže svoj uvid i moguća rešenja.

Comments