Zbog namene, karaktera, veličine, izgleda i statusnog obeležja jahti, dizajniranje istih Vas je dovelo u kontakt sa izuzetno bogatom klijentelom. Recite nam da li ste nekada imali problem sa njihovim zahtevima? Isto tako zanima nas, da li Vam je neki zahtev/predlog nekog od Vaših klijenata ostao u posebnom sećanju kao najneobičniji?
Uživam u kontaktu i konstruktivnoj interakciji sa stručnim klijentima koji cene dizajn i lepotu forme i oblika. Za mene, njihov doprinos je veoma važan zato što uvek, kada dizajniram namenski za pojedince, nastojim da implementiram njihove ideje i donekle njihovu ličnost. Sa vlasnicima, koji su u većini slučajeva i kapetani, pristup je na profesionalnom nivou koji obuhvata zakonsku regulativu, funkcionalnost, zaštitu, i pre svega – sigurnost. Ova industrija se svakako veoma razlikuje od mnogih drugih, a i imate priliku da upoznate mnogo interesantnih ljudi.
Kada već govorimo o momentima koji su Vam ostali u posebnom sećanju, kažite nam da li postoji jahta ili neki drugi projekat na kojem ste radili a da Vam je iz nekog razloga posebno drag?
To je kao da me pitate koje dete volim najviše. Zaista ih volim sve, to su naša deca i moja dela.
Vi ste osnivač i vlasnik kompanije “ER Yacht Design” (Ivan Erdevicki Naval Architecture & Yacht Design Inc.), koja se, kako joj samo ime kaže, bavi dizajniranjem jahti. Recite nam nešto više o tome?
Kompanija, pozicionirana u Vankuveru u Kanadi, koja se bavi projektovanjem i razvojem luksuznih superjahti, veličine od 30 pa sve do 120 metara, kao i kvalitetnim brodovima, osnovana je 2001. godine, a sada ima predstavništva i u Londonu, kao i u luci Porto Montenegro.
Moj rad je baziran na dugogodišnjem iskustvu vezanim za navalnu arhitekturu i dizajniranje brodova za neke od vodećih brodogradilišta kako u Sjedinjenim Američkim Državama, tako i u Evropi.
Tokom proteklih 14 godina, dizajniranje jahti se razvilo za veliki broj vodećih brodogradilišta, kao što su Nobiskrug, Icon Yachts i Lurssen (u Evropi), zatim Burger Boats i Perry Yachts (u SAD), kao i za individualne klijente kako u Evropi, tako i u SAD i Kanadi.
Svoju karijeru sam započeo najpre kao inženjer a potom i dizajner radeći za neke od najcenjenijih svetskih brodogradilišta kao što je Delta Marine Industries u Sijetlu i druge u Sjedinjenim Američkim Državama.
Studirao sam navalnu arhitekturu u Zagrebu, zatim mašinski inženjering na američkom univerzitetu UCLA, kao i jaht-dizajn na američkom institutu “The Westlawn Institute of Marine Technology”.
Ovakva podloga stečenog znanja, zatim praktično iskustvo u izgradnji jahti, kao i opsežno iskustvo na raznim plovilima, omogućilo mi je da se razvijem u dizajnera sa glavnim ciljem spajanja umetnosti i inženjeringa u ono što je danas postalo jasna forma – “the Erdevicki style”.
Jahte, naravno, povezujemo sa putovanjima. Zanima nas da li volite da putujete, koje su Vam omiljene destinacije, kao i to gde biste voleli da otputujete a da do sada još niste bili tamo?
Sve je posao, posao i posao. Ipak, uspeo sam nedavno da posetim Kinu-Hong Kong, Singapor, Meksiko, Sejšele i još neke predivne predele.
Uživam u Vankuveru, gde i živim ali volim i London koji je veoma kosmopolitski, Veneciju koja je veoma romantična, kao i ceo Jadran koji je nezaboravan.
Voleo bih da vidim planinu Fudži u Japanu, ploveći brodom tom regijom. Želeo bih da vidim ovu planinu u zoru naročito tokom sezone cvetanja trešnje, krajem marta ili u aprilu.