Liam Neeson je objavio da planira da se povuče iz akcionih filmova, jer je to previše zahtevno za njega – sa 72 godine, posle 40 godina fantastično uspešne karijere koja mu je donela Oskara, BAFTU i Zlatni globus, irski glumac navodi fizički zahtevnu prirodu herojskih uloga kao razlog da se udalji od njih.

Poznat po tome što je sve scene borbe izvodio lično, prepuštajući samo kompleksne i rizične scene kaskaderu Marku Vanselowu, svom dugogodišnjem saradniku sa kojim je snimio neke od najzahtevnijih akcionih filmova u poslednje dve decenije, naročito u franšizi Taken, Neeson kaže da u nekom trenutku to mora prestati, jer ne možete prevariti publiku.

Sigurni smo da mu karakternih uloga neće manjkati, dokle god bude želeo da radi, jer se Liam Neeson već proslavio u dramama. Taken je objavljen 2008. godine i herojska uloga oca, bivšeg CIA operativca koji spasava svoju kidnapovanu kćer, od tog momenta je redefinisala Neesonovu karijeru. Film je doživeo ogroman uspeh i zaradio ogroman novac, uzdigavši Liama na viši nivo akcionog žanra. Od tada je igrao u nizu visokobudžetnih uzbudljivih i zabavnih akcionih filmova i koliko god da su neki od njih bili šablonski, Neeson je dosledno bio fenomenalan.

Vest da ga više nećemo gledati u novim herojskim ulogama u kojima demonstrira snagu svoje harizmatične glume, koliko i snagu svog tela, podstiče nas da pregledamo njegovu izuzetnu akcionu zaostavštinu, izdvajajući četiri najbolja filma, prema oceni kritičara, IMDba i Rotten Tomatoesa.

Pročitajte i ovo: Vaša omiljena adrenalinska vožnja – akcioni film za svaki horoskopski znak

Liam Neeson – najbolje uloge u akcionim filmovima

Taken (96 sati)

Na snimanje filma utrošeno je 25 miliona dolara, a na bioskopskim blagajnama je zaradio 226,8 miliona dolara. IMDb ocena 7,7. Prvi iz franšize, koja je nastavila istim, utabanim putem, sa mnogo suprotstavljenih stavova kod kritike i publike, kao što to već biva kada je u pitanju pokušaj ponavljanja ili produžavanja prvobitnog uspeha. Iako svetski naslovi ukazuju na to da Liam Neeson i dalje tvrdi da se četvrti nastavak „neće desiti“ (jer koliko puta neko može da ti kidnapuje ćerku?!) dok trejleri koji se vrte na Youtube najavljuju furioznu glumačku ekipu okupljenu oko drame u čijem je centru Bela kuća (takođe već viđeno u akcionim franšizama, ali ništa manje uzbudljivo) za 2025. godinu. Ipak, izgleda da su trejleri nezvanični i napravljeni uz pomoć veštačke inteligencije, a nama ostaje da pokušamo da zamislimo nekog drugoj u glavnoj ulozi, ako se film ipak pojavi. Receptu ponovljenom u nastavcima kredibilitet obezbeđuje Liamov integritet, ali to je i dalje adrenalinska vožnja i odlična zabava za gledaoce.

Star Wars – Fantomska pretnja (epizoda I)

Prvi deo franšize u rangu medijskog fenomena, koji je snimljen kao predistorija Džedaja koja predstavlja transformaciju talentovanog učenika Anakina u princa mračne strane sile, Dartha Vadera, 1999. godine (22 godine nakon prvog filma originalnog naziva Star Wars, kome je kasnije dodat podnaslov „Nova nada“) imao je budžet od 115 miliona dolara, a na blagajnama je zaradio mreko milijardu dolara. Ipak, IMDb ocena nije baš visoka – 6,5 – što fanovi smatraju realnim, ali prihvatljivim (dok crpljenje franšize u novije vreme prosto preziru), ali novac ima univerzalni jezik, koji svi razumeju.

Verovatno najiščekivaniji film svih vremena, u režiji George Lucasa, vratio je fanove na početak i uveo majstora džedaja Qui-Gon Jinna – Liama Neesona – kao učitelja Obi-Wan Kenobija, na velika vrata. Iako je srca publike ukrao mali Anakin Skywalker, džedaj master je ukrao šou. U ovom filmu smo prvi put videli rotirajući svetlosni mač – možete li da zamislite kako se osećao George Lucas, kada je mogao da uposli sva savremena tehnološka dostignuća da dočaraju bravurozne i futurističke scene u poređenju sa tim kako se njegova ekipa dovijala da uz pomoć „štapa i kanapa“ uradi to isto pre dvadeset godina?

Batman Begins

Kada je Nolan 2003. godine rešio da obnovi franšizu, tražeći nekog da igra zagonetnog Henria Ducarda, člana Lige senki i trenera Bruce Wayna, obratio se Liamu Neesonu. Bio je to majstorski potez u kome je Neeson opet odigrao ulogu mentora sa čijim vrednostima se učenik sukobljava, praveći savršen uvod u Nolanovu trilogiju o Batmenu i nudeći jedinstven uvid u to kako je Bruce Wayn postao Mračni vitez. Budžet ovog projekta objavljenog 2005. godine je bio ogroman – uloženo je 150 miliona dolara, dok su blagajne vratile svega dvostruku cifru. Iako je 373,7 miliona dolara vrtoglav broj, ipak nije izbalansiran sa ulaganjima, niti sa visokom IMDb ocenom 8,2.

Neesonova najbolja scena u filmu je serija treninga na kojima se bori sa Bruceom na glečeru u Butanu i u kojoj je u potpunosti oživeo lik iz stripa. Šokantno otkriće da je poštovani mentor glavni negativac, u ovom filmu izvodi Neesona iz šablona dobrog momka i apsolutnog pozitivca.

The Grey (Sivilo)

Još jedan pomak u akcionoj drami, predstavlja Neesonova uloga u filmu The Gray čija radnja se odvija na ledenoj Aljasci, gde se grupa preživelih nakon pada aviona ogorčeno bori za opstanak – sa čoporom vukova. John Ottway, lik kog tumači Liam Neeson, preuzima vođstvo u brutalnim uslovima, u kojima ljudi stradaju jedan po jedan, ostavljajući ga samog. Sumoran ton filma i Liamova slojevita i intenzivna gluma, značajno odstupaju od formule akcionog žanra koju smo navikli da vidimo, ali pored nekih vrlo dirljivih scena, ima i nekih klasičnih borbenih. Film je objavljen 2012. godine sa budžetom od 25 miliona dolara, a zaradio je 81 milion i nosi 6,7 IMDb ocenu.

Pročitajte i ovo: Adrenalin na maksimumu: Najbolji akcioni filmovi na Netflixu koji će vas ostaviti bez daha

Naslovna fotografija: instagram.com/m4n_geek

Đorđe Đoković

 

Comments