Zvučni talasi

Svakodnevno doživljavamo dejstvo zvučnih talasa, a ne obraćamo pažnju i ne pomišljamo da bi ta snaga mogla nečemu da posluži – iako osećamo vibracije celim telom kad veliki kamion protutnji pored nas, ili kad stanemo ispred velikog zvučnika i bas linija nas udari u stomak. Zvučni talasi proizvode vibracije u bilo kom materijalu, a naučnici su pokušali da transformišu te vibracije u električnu energiju uz pomoć žica i elektroda.

Količina energije koja se može dobiti iz zvučnih talasa za sada i nije baš reprezentativna, ali trenutna istraživanja se bave mogućnostima korišćenja zvuka za punjenje manjih uređaja, kao što su mobilni telefoni, tableti i slično.

Krave

Krave ispuštaju gasove – uglavnom metan – i na taj način doprinose globalnom zagrevanju. Ali metan može da se koristi kao izvor energije i mnogi su do sada pokušali, pa donekle i uspeli u tome. Prikupljanje metana predstavlja problem, koji bi mogao da bude rešen montiranjem velikog balona na zadnjicu krave (ovo zvuči groteskno i stvara smešne slike u glavi, ali zapravo bi rešilo pitanje štetnih gasova, koji bi postali koristan izvor energije).

krava Alternativni izvori energije – neobičniji od svih poznatih

Plesni klubovi

Korišćenje životinja i buba za proizvodnju goriva ipak nije baš etički ispravno, zaključila je većina naučnika, pa su, nastavljajući da razmišljaju van okvira, uočili potencijal plesnih klubova. Samo kretanje dovoljno je za stvaranje energije, ali kanalisanje i korišćenje te energije je već druga stvar. Kako sada stvari stoje, uglavnom samo gubimo energiju krećući se, ali hodanje i skakanje po posebnoj podlozi, moglo bi da se iskoristi za dobijanje energije.

Trenutno, ova tehnologija je preskupa da bi dala konačno rešenje – ali naučnici i dalje pokušavaju da pronađu način da pretvore masivnu neiskorišćenu energiju koja se stvara u klubovima i pretrpanim ulicama u korisnu, električnu energiju.

Izvor fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments