Ovu supkulturu prati i posebna estetika. To su zgrade koje su obrasle u zelenilu, to su vodopadi i reke unutar zgrada, odeća od prirodnih materijala i boja. Gradovi su, u stvari, šume prilagođene životu, te nije ništa čudno da u gradovima žive i divlje životinje. Masovna proizvodnja više ne postoji, bar ne u smislu kapitalizma kao danas. Čovek u Solarpanku sam uzgaja svoju hranu, što je i razlog zašto ova žena nosi lopatu.

Poštovaoci Solarpanka su aktivisti koji se zalažu za zelenu budućnost, za svet koji je između poljoprivrede i tehnologije. Oni žele harmoniju i smatraju da je okrenutost ka zelenilu jedini način da se čovečanstvo spasi od katastrofalnih posledica koje će globalno zagrevanje imati po nas.

Pored toga što ova vrsta estetike već postoji u realnosti, može se naći i na filmu, iako je daleko manje zastupljena od Syberpunka. Ako ste ljubitelj Marvelovih filmova, vrlo je verovatno da vam je poznat bar jedan primer Solarpunk estetike, a da toga niste ni svesni. U pitanju je film Black Panther. Wakanda je država koja živi u budućnosti, sa daleko razvijenijom tehnologijom od naše, ali opet u skladu sa prirodom.

Još jedan primer iz filma koji vam je možda poznat jesu svemirske kapsule iz filma Interstellar u kojima čovečanstvo putuje do svog novog staništa. Da li ste primetili kako je ta kapsula u celosti zelena, pa se oseća dobro raspoloženje i nada u bolju budućnost?

Solarpunk definitivno zaslužuje više pažnje u kulturi i umetnosti, jer ovaj pokret ima veliki potencijal, naročito zato što ima veze sa ekologijom. Poštovaoci ovog pokreta smatraju da Solarpunk može imati veliki uticaj u osvešćivanju ljudi po pitanju globalnog zagrevanja. Osim toga, daje nam nadu u lepšu, čistiju i bolju budućnost.

Naslovna fotografija: instagram.com/inspiringinstafeeds

Jovana Petković

Comments