Nasledno ćelavljenje je najčešća forma gubljenja kose. Prepoznaje se po specifično progresivnom gubitku kose na skalpu. Iako je alopecija androgenetika ekstremno čest problem kose i javlja se i kod muškaraca i kod žena, incidenca pojave je generalno veća kod muškaraca. U vezi sa tim pričamo detaljnije sa doktorkom Dušicom Mitrović iz “101 Hair Care” Centra za lečenje opadanja kose i oboljenja kose.

Nasledno gubljenje kose je najčešća forma gubitka kose. Zašto se javlja toliko često i baš kod muškaraca?

Muškarci nažalost poseduju sve što je potrebno za gubitak kose: genetiku i androgene (muške polne hormone). Muškarci nasleđuju osetljivost folikula dlaka na androgene hormone koji su odgovorni za gubitak kose, tačnije dihidrotestosteron. Zadnjih godina je sve veća pojava opadanja kose naročito kod mlađih muškaraca. Već 40% muškaraca do 35 godine imaju neke znake proređenja kose. Smatra se da stil života, način ishrane i poroci utiču da se sve ranije i sve agresivnije manifestuje gubitak kose.

0179 Intervju: 101 Hair Care

Dr Dušica Mitrović

Muškarci ne treba da brinu, pojava opadanja kose ne znači i povišen nivo testosterona ili hormonalni disbalans. Čak i testosteron ne uzrokuje opadanje kose, nego njegov metabolit dihidrotestosteron. U stvari kod genetski predisponiranih muškaraca pod dejstvom enzima 5-alfa reduktaze testosteron na nivou kapilicijuma transformiše se u dihidrotestosteron (DHT). Taj DHT se vezuje za svoje receptore na ćelijama folikula dlake što determiniše postepenu konverziju terminalnih, čvrstih dlaka u slabije i na kraju velusne dlake (tanke i nepigmentisane).

A, steroidi u bodibildingu? Kakav je njihov uticaj na ćelavljenje? Da li je vezano za testosteron?

Muškarci u Srbiji mnogo brinu o svom fizičkom izgledu što je za pohvalu. Međutim, želja za atraktivnim izgledom ne znači da treba da se dobije po svaku cenu. U osnovi steroida nalazi se testosteron, pa tako muškarci primenom steroida na veštački način povećavaju nivo DHT (dihidrtotstosterona) u svom organizmu i zbog toga ubrzavaju proces opadanja kose. Ponekad njihova upotreba moze biti i inicijalni faktor za početak gubitka kose. Opadanje kose je najmanji problem koji može da nastane pri uzimanju steroida.

0180 Intervju: 101 Hair Care

Koliko stres utiče na opadanje kose?

Stres je jedan od indirektnih faktora gubitka kose kod svih nas. Obično ljudi to povezuju sa nekim emocijalnim stresom, ali to je zapravo fiziološki stres koji se odražava na ceo organizam, pa i na kosu, naročito kod genetski predisponiranih osoba. Takav fiziološki stres u organizmu obično se javlja nakon nekih ozbiljnijih bolesti, operativnih zahvata, dijeta, visoke temperature, teške infekcije. Ponekad čak i raskid sa devojkom može uzrokovati fiziološki stres.

Kako može da se blokira dejstvo testosterona i da li ima negativne posledice od medikamenata koji blokiraju testosteron u odnosu na herbalne proizvode?

Dejstvo testosterona može se blokirati direktno blokiranjem enzima 5-alfa reduktaza koji vrši konverziju testosterona u dihidrotestosteron ili blokadom povezivanja dihidrotestosterona sa njegovim receptorima na folikulima dlaka.

Danas na tržištu postoji veliki broj medikamenata koji ostvaruju ovu blokadu, ali nažalost imaju dosta negativnih posledica po zdravlje. Mi preporučujemo biljne proizvode koji takođe imaju efikasnost u blokiranju dihidrotestosterona, a nemaju nikakve negativne posledice po zdravlje i mogu se neograničeno koristiti. Tako su zadovoljeni najvažniji aspekti, da proizvod bude bezbedan, ali i efikasan.

0182 Intervju: 101 Hair Care

Koje metode postoje za rešavanje problema opadanja kose?

Danas ima sve više metoda namenjenih za tretman opadanja kose. Mi savetujemo da se primenjuju samo oni tretmani koji su naučno i klinički dokazani da deluju. Laserska biostimulacija, zatim, savremena microneedling mezoterapija za kosu, pa fotobiotimulacija, transplantacija itd. Microneedling mezoterapija je serija bezbolnih mikroinjektiranja vitamina, minerala, i DHT blokatora u potkožnom tkivu kapilicijuma (mezoderm) sa ciljem da efikasno pomognu u ponovnom rastu kose kod muškog tipa ćelavosti, naročito u početnim stadijumima i kod preranog gubitka kose.

Šta je tačnije laserska biostimulacija i kako deluje, koji su efekti?

Pored lokalne terapije danas se svuda u svetu uspešno koristi laserska biostimulacija. Laserska terapija za rast kose – LLLT (Low Level Laser Therapy) pokazala se u hiljadu publikacija da poboljšava funkciju ćelija, razmnožavanje i preživljavanje ćelija dlake. Laserska svetlost apsorbuje se od strane mitohondrija u ćelijama, povećava ćelijsko disanje i indikuje aktivaciju faktora za transkripciju. Na taj način laserska energija obezbeđuje rast i replikaciju ćelija od korena dlaka i održava rast dlaka, suprostavljajući se efektu koji izaziva DHT (dihidrotestosteron).

Kad preporučujete transplantaciju kose i kako ona rešava problem proređenja kose?

Napredne hirurške tehnike za transplantaciju obezbeđuju trajno rešenje sa sasvim prirodnim izgledom za one koji su izgubili svoju kosu ili imaju proređenu kosu. “FUE” je postupak koji preporučujemo i kojim se bukvalno hiljadu folikula distribuiše u zonama gde je potpuno izgubljena ili proređena kosa. Folikularne jedinice u vidu graftova zatim se pažljivo implantiraju u zonama koje nemaju kosu ili je kosa proređena. Precizne umetničke i tehničke veštine potrebne su od strane iskusnog plastičnog hirurga da bi se stvorile adekvatne estetske linije na kosi, kao i da se obezbedi adekvatan ugao, orijentacija i pozicija na svakom transplantiranom graftu kose.

Comments