Statistika ukazuje na to da se više od trećine povreda u teretani odnosi na ramena, među kojima su i ozbiljne povrede koje zahtevaju medicinsku pomoć. Rame može da “iskoči” a može i da se povredi (pukne) jedna od tri tetive koje čine rotatornu manžetnu ramena, odnosno drže i stabilizuju zglob ramena (najčešće puca gornja tetiva). Kod ovakvih povreda potrebna je višemesečna terapija da bi lagano treniranje moglo da se nastavi. Nažalost, ova povreda ima tendenciju da se ponavlja, jer kad zglob jedno iskoči, ili tetiva pukne, to postaje slaba tačka, koja ponovo može da popusti.

Sigurno ponekad osećate želju da ispitate svoje granice u teretani, da vidite koliko najviše možete da podignete sa klupe, ili u nekoj vežbi sa ramena, a ako tada osećate bol, znači da nešto ne radite kako treba i da ste u opasnosti da se povredite. Jednom stečena povreda ramena počinje da pravi smetnje u svakodnevnom životu i bol se pojavljuje i dok sedite i kucate na tastaturi, ili ste samo napravili nagli pokret prevlačeći majicu preko glave. Izbegnite probleme i naučite kako da se zaštitite prilikom vežbanja.

Najčešće povrede u teretani i kako da ih izbegneš Najčešće povrede u teretani i kako da ih izbegneš

Ne radite vežbe koje su rizične za zglobove

Možda radite prema savetu terapeuta i trenera, ali postoji velika povezanost između bolova u ramenim tetivama i poteza koje pravite rukama u položaju “baci pet” – rameni i zadnji rameni pritisak. Umesto da jačaju mišiće, ove vežbe čine zglobove nestabilnim, jer razvlače i natežu tetive koje treba da ih čuvaju.

Još jedna česta povreda je uklještenja, a to znači da je rotatorna manžetna (omotač ramena od tri tetive i njima pripadajućih mišića) uklještena na mestu spajanja. Ovo stanje može da bude uzrokovano upalom i da dovede do hroničnog bola u ramenu. Uklještenja se javljaju najčešće kod vežbača koji su izvodili uspravno veslanje i bočno dizanje sa laktovima iznad visine ramena.

Oni koji povrede rame, uglavnom misle da je to zbog podizanja sa klupe, što deluje logično, ali je teško utvrditi povezanost, jer je to najčešća vežba koju svi izvode. Zato je najbolje raditi je potpuno ispravno.

Istraživanjem se došlo do iznenađujućeg zaključka da težina koju podižete sa klupe ne povećava rizik od povrede. Oni koji podižu velike težine, ali to rade ispravno, nisu u ništa većoj opasnosti da povrede rame, od onih koji podižu manje težine. Treneri obično preporučuju da ako osetite bol smanjite težinu i broj ponavljanja, ali ne radi se o težini, nego o mišićnoj ravnoteži i pravilnom izvođenju vežbe.

Comments