Stanje pretreniranosti zapravo dovodi do tolikog naprezanja, da organizam počinje da troši rezerve iz mišića, odnosno, da koristi sopstvenu mišićnu masu kao izvor energije. Pretreniranošću se organizam bukvalno okreće protiv sebe i umesto izgradnje tela, kreće “razgradnja” i slabljenje “konstrukcije”. Dakle, umesto pozitivnih rezultata, dolaze negativni i kontraproduktivni.

Ako prepoznaješ kod sebe simptome pretreniranosti, posmatraj to kao stanje stresa koje možeš da kanališeš. Dakle, moraš da povedeš računa o odgovarajućoj kalorijski uravnoteženoj ishrani i da obezbediš svom telu dovoljno odmora. Osim zdravog sna, koji je osnova energetskog balansa organizma, potrebno ti je i odmereno treniranje, sa dovoljno pauza i bez forsiranja.

Šta znači pretreniranost i zašto je kontraproduktivna Šta znači pretreniranost i zašto je kontraproduktivna

Ukoliko tek počinješ sa treniranjem, da bi sprečio pretreniranost, ograniči vreme treniranja na pedesetak minuta, obezbedi sebi odmor, intenzitet treninga pojačavaj postepeno, umesto da odmah kreneš sa maksimalnim naporom, a povremeno napravi dan ili dva pauze od treniranja. Prilagodi jelovnik, odnosno, postaraj se da unosiš dovoljno proteina, vitamina i minerala, da bi telo moglo da ima koristi od treniranja i da gradi mišićnu masu.

Ukoliko si već upao u zamke treninga visokog intenziteta i u pretreniranost, bilo bi dobro da se posavetuješ sa nekim stručnjakom koji bi ti napravio raspored treniranja i preporučio način ishrane, kako bi mogao da povratiš snagu i postigneš ono što si u početku nameravao – da izgradiš mišiće, da povećaš telesnu snagu, da se osećaš i izgledaš sjajno.

Fotografije: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments