Proleće je vreme kada sa negodovanjem primećujemo posledice nedostatka aktivnosti i bogatog jelovnika, tokom zimskog perioda. Potrebno ti je da se aktiviraš, a vežbanje sada možeš da sprovodiš i na otvorenom – u mnogim parkovima ima sprava i staza za trčanje, tu je i vožnja biciklom, planinarenje i uopšte, obilje zdravih aktivnosti kojima možeš da se baviš u prirodi, na svežem vazduhu, u bilo koje doba dana.

Ali, kao što nije dovoljna samo dijeta, tako nije dovoljno ni samo vežbanje – ako želiš da vidiš učinak svojih napora, da probušiš novu rupu na kaišu pantalona (ili barem da se vratiš na onu prethodnu), najbolje je da prestaneš da jedeš hleb. A brzo gubljenje kilograma nije jedini razlog zbog kog bi trebalo da izbaciš hleb iz ishrane, kažu stručnjaci.

Hleb je pun ugljenih hidrata, a telo ih skladišti u obliku glikogena, mlečne kiseline, koja sakuplja (i zadržava) vodu u organizmu. Svaki gram ugljenih hidrata koji se zadrži u telu, prikuplja i vezuje tri do četiri puta više vode. Zato se sa izbacivanjem hleba iz ishrane tako brzo primećuje učinak – gubi se sva suvišna voda, koja je bila nakupljena u telu.

Ako jedeš dosta hleba, teže ti je da zadovoljiš glad, odnosno, češće si gladan i više jedeš. Evo kako to funkcioniše – prerađeni ugljeni hidrati iz hleba uzrokuju nagli porast šećera u krvi, a vrlo brzo nakon porasta, nagli pad. Ove nekontrolisane oscilacije šalju mozgu mutne signale, koje on tumači kao osećaj gladi i potrebe za hranom. Čudiš se što si gladan već nakon dva sata od obroka, pa gricneš nešto da zavaraš glad i tako se nađeš u poziciji da stalno nečim zavaravaš glad, dok zapravo samo varaš svoj mozak i remetiš hemiju organizma.

Comments