Chopard 201k

Svaki sledeći sat je sve skuplji – ovaj košta 25.000.000 dolara. Sadrži 874 retka dijamanta i kada je 2000. godine prodat za ovu neverovatnu sumu, bio je na naslovnicama svih luksuznih magazina. Drago kamenje u ovom satu nije složeno po nekom obrascu, niti je posebno dizajnirano, pa deluje preterano i pomalo neukusno, a i teško je videti tačno vreme na njemu. Ali, dijamanti su dijamanti, a dolari su dolari – kad imaš i jedno i drugo, šta te briga koliko je sati?

Henri Grejvs

Ovaj sat je napravljen za njujorškog bankara Henri Grejvsa, koji je 1925. godine naručio njegovu izradu. Osim što pokazuje tačno vreme, ovaj sat radi još koješta, a švajcarski proizvođači iz Patek Filipa proveli su tri godine istražujući i još pet godina izrađujući ovaj složeni mehanizam sa 24 funkcije. Džepni sat Henri Grejvs pokazuje tačno vreme, datum, lunarni kalendar i vreme izlaska i zalaska sunca u Njujorku i napravljen je od osamnaestokaratnog zlata. Bio je najskuplji do 2013. i godinama je bio vlasništvo šeika Sauda Bin Mohamed Blin Ali-Tanija, koji ga je 1999. platio 11 miliona dolara, a kasnije poklonio aukcijskoj kući Sotheby kako bi pokrio dugove. Sadašnja vrednost se procenjuje na 26 miliona dolara. Ali, postoji i skuplji sat.

Breguet Grande Complication Marie Antoinette

Ovaj sat vredi neverovatnih 30 miliona dolara, a njegovu izradu je naručio ljubavnik francuske kraljice Marije Antoanete. Izradu je započeo Abraham-Luj Breže 1782. godine a sat je završio njegov sin 1827. četiri godine nakon njegove smrti. Breže ga je optočio zlatom i njegov mehanizam ostavio otvorenim, a da bi smanjio trenje, koristio je safir. Kraljica nikada nije videla taj sat, jer je dovršen 34 godine nakon njenog pogubljenja. Početkom dvadesetog veka sat je ukraden, a ponovo se pojavio 2007. godine i nalazi se u muzeju Majer u Los Anđelesu.

Naslovna fotografija: instagram.com/ourlifestylechoices

Brankica Milošević

 

Comments