Strah od odbijanja

To je jedan od najjačih strahova – da ćeš biti odbijen, u smislu, da ti voljena osoba neće uzvratiti na isti način. Zato u odnosu kalkulišeš sa davanjem i primanjem i pretvaraš se u trgovca – stalno meriš koliko daješ, a koliko primaš i redovno ti se čini da više daješ i da ćeš biti povređen, ako se u odnos upustiš do kraja, da ćeš biti u još nepovoljnijoj poziciji ako izjaviš ljubav.

Strah da ćeš biti povređen

U ljubavi nema garancija – ali nema ih ni u čemu u životu, što potpuno zaboravljamo kada su u igri naša osećanja. Biti u položaju da te druga osoba povredi, jer si zbog svojih osećanja ranjiv, zahteva svest ili barem hrabrost. Izvesno je da ćeš iskusiti bol slomljenog srca, priznao svoja osećanja ili ne.

Nemaš odgovarajući uzor u životu

Odrastao si u sredini gde osećanja nisu bila na otvorenom, naročito ne ljubavna osećanja. Prosto nikada nisi čuo da neko nekome izjavljuje ljubav, niti je tebi neko govorio da te voli. To se možda podrazumevalo, ali uz to podrazumevanje išla je i dobra količina stida – kao da je nedostojno izražavati ljubav, da je to nešto što se odvija „ispod radara“ i što pristojan i dostojanstven svet drži u strogoj privatnosti.

Izražavanje ljubavi delima

Oni koji se plaše teških, krupnih i obavezujućih reči, često su skloni da svoja osećanja izražavaju delima, u skladu sa poznatom maksimom „ljubav je ono što ljubav čini“. Možda ti iskazivanje ljubavi delima ide baš dobro i tvoja partnerka zna da može uvek da se osloni na tebe, ali potrebno je ponekad izgovoriti te magične reči – lepo je čuti ih, kao potvrdu onoga što znaš da postoji i da se dešava u odnosu.
Brankica Milošević

Comments