Vikendi su veliki problem kada su san i ustajanje u pitanju. Skoro svi imamo naviku da se vikendom budimo nešto kasnije nego obično, kako bismo se naspavali, ali onda, kada dođe ponedeljak osećamo se kao da se nismo dobro odmorili. Budite se vikendom kao i drugim danima, u isto ili slično vreme, da biste mogli da osećate odmor. Subota i nedelja su dovoljne same po sebi, ne radite što i inače, pa je to dovoljno odmora, a ukoliko budete ustajali kad i inače, ponedeljak vam neće teško pasti. Ako ne verujete, probajte, uverićete se i sami.

Kako da ujutru lakše ustanete i budete naspavani4 Kako da ujutru lakše ustanete i budete naspavani?

Ovo je jedan praktičan savet. Pronađite negde sat koji liči na one starinske, osim što će izgledati lepo u vašoj sobi, potreban je umesto telefona. Telefon odložite dalje od sebe do jutra, a starinski sat neka bude tu da vas budi. Osim što će vas njegov zvuk sigurno probuditi, nema opciju ponavljanja, pa će vas naterati da odmah napustite svoj krevet. Veoma je bitno i koja je temperatura u sobi u kojoj spavate. Ukoliko je pretoplo od 25 stepeni pa naviše, nećete moći da se probudite i osećaćete se slomljeno, a ukoliko je ispod 15 stepeni biće vam tokom noći hladno te se nećete dobro naspavati. Idealna temperatura je od 18 do 20 stepeni, dok će vas prekrivači dodatno ugrejati, ali kada ih sklonite, sobna temperatura će vas “otrezniti”.

Neka vam krevet služi samo za spavanje. Telu su krevet i jastuk asocijacija za spavanje, pa kada god se na njemu nađete bar malo će vam se prispavati. Zato, kada ustanete ujutru iz kreveta, do večeri se u njega ne vraćajte. Osim toga, ukoliko znate da ćete nekih pola sata odlagati ustajanje, jednostavno alarm navijte tih pola sata kasnije, te ćete to vreme iskoristiti za kvalitetan san, a ne za “mučenje” koje ponavljani alarmi daju.

Comments