Verujete “grinvoš” propagandi

Mnoge kompanije praktikuju ekološko zamazivanje očiju, takozvani “grinvošing” – naprave neki veliki i pompezan ekološki potez, da bi prikrili manjkavosti na drugoj strani svog poslovanja. Tako je jedan od vodećih britanskih brendova nedavno najavio svoj prvi ekološki asortiman od reciklirane plastike, ali projakat nije odobren od Komiteta za reviziju životne sredine, jer ovaj potez samo naizgled ekološki prihvatljiv. Zato, ako vam je stalo do brendirane odeće, treba da kupujete od onih brednova koji se pridržavaju svih ekoloških propisa u procesu proizvodnje i koje koriste prirodne materijale.

Problem mikroplastike u kozmetici

Znate li da sredstva za negu, kozmetiku i higijenu sadrže mikroplastiku, koja zavšava u okeanima? Osim toga, kozmetika se pakuje u plastičnu ambalažu, a 70% оtpada dolazi od ambalaže. Koristite proizvode koji imaju kraći rok trajanja (jer ne sadrže konzervanse), koji su pakovani u recikliranu (i reciklirajuću) ambalažu i čitajte šta piše sitnim slovima o sastavu proizvoda.

odeća 2 1 Savremen muškarac, ekološka svest i moda

Pranje odeće

Istraživanja kampanje Fashion Revolution, o održivoj modi, ustanovila su da četvrtina karbonskog otiska svakog odevnog predmeta dolazi od načina pranja. Otpadne vode idu u vodotokove i zagađuju reke, mora i okeane. Potrebno je da koristite ekološke proizvode za pranje, a da odeću (od prirodnih materijala) perete na najviše na 40 stepeni. Preporuka je da se veš suši na vazduhu, a ne u mašinama za sušenje, zbog utroška energije.

Fotografije: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments