Svet nikada nije blagonaklono prihvatao harizmatične pojedince, koji su pokretali promene, dizali revolucije u naučnom, tehničkom i političkom smislu, ali ih je zato na kraju, posle sagledavanja dugoročnih posledica njihovih dela i uticaja na napredak čovečanstva – i obično tek posle njihove smrti – uzimao za simbole, utisnute u kolektivnu svest. Sudbina velikih ljudi je izgaranje u vatri sopstvenih ubeđenja i ideja, u potpaljivanju trajnog žara želje za znanjem, svesti o časnom, ljudskom, božanskom, iskonskom i istinskom, u izlaganju sebe svim predrasudama i osudama, dizanju prašine i podeli javnog mnjenja, jednom rečju, u žrtvovanju, na ovaj ili onaj način. Ovo su ličnosti koje su najviše protresle i potresle svet, kako u doba svojih savremenika, tako i kao simbol, svetli primer i dalekosežni uticaj koji i dalje pulsira u ljudskoj svesti i srcima.

Neli Blaj – pionirka istraživačkog novinarstva

Neustrašiva avanturistkinja, spremna na sve, da bi doznala i obznanila istinu, poznata pre svega po svom putovanju oko sveta, koje je preduzela inspirisana romanom “Put oko sveta za 80 dana” Žila Verna, zbog čega je smatraju tvorcem putopisne reportaže. Ali, ona je bila mnogo više od radoznale avanturistkinje, imala je srčanosti da se stavi u situaciju kako bi je proučila iznutra (prva “insajderka” u istoriji novinarstva), pa je tako provela 10 dana u ludnici, kako bi istražila glasine da se tamo dešavaju nehumane stvari – njeno angažovanje uticalo je na poboljšanje čitavog zdravstvenog sistema.
Nelinu borbenost, stil i harizmu, prepoznao je Džozef Pulicer i zaposlio je u svom časopisu “Njujork vorld”. Bila je najčuvenija američka novinarka 19. veka i tokom svoje plodne karijere razotkrila je i prozvala mnoge štetne društvene pojave, korupciju, nestručnost, nesposobnost i nedelotvornost u državnim ustanovama koje treba da služe običnim ljudima i njihovoj dobrobiti.

neli baj Ličnosti koje su najviše uzdrmale svet (1. deo)
Comments