Kameleoni menjaju boju kako bi se uklopili u okolinu

Istina je da kameleoni menjaju boju, ali to ne čine kako bi se uklopili u okolinu, već je to njihova reakcija, odgovor organizma na raspoloženje, temperaturu, zdravlje, komunikaciju i ​​svetlo.
Nisu svi kameleoni razvili ovakvu sposobnost, a i oni koji jesu uglavnom imaju ograničene mogućnosti – mogu da postignu samo tri boje: zelenu, smeđu i sivu. Kameleoni koji imaju razvijenije sposobnosti, a kojih je daleko manje, imaju veći spektar boja – ružičastu, plavu, crvenu, narandžastu, zelenu, crnu, smeđu, žutu, tirkiznu i ljubičastu.

claudel rheault 213804 unsplash 1 Opšteprihvaćena ubeđenja o životinjama koja uopšte nisu tačna
Kameleoni koji mogu da menjaju boju, često će pokazati tamnije nijanse kada im je hladno i ležaće na suncu dok ne izblede. Isto tako, ako im je vruće, oni postižu svetliju nijansu koja će bolje odbijati sunčeve zrake.
Najčešće, oni menjaju boje zbog raspoloženja ili u svrhu komunikacije – Panther kameleoni će promeniti boju u crvenu i žutu kada su ljuti ili se pripremaju za napad. Ovo služi kao upozorenje drugim kameleonima, životinjama i ljudima. Za promenu boje treba im oko tridesetak sekundi, a ponekad se to dešava i brže, u zavisnosti od situacije u kojoj se nalaze.

Pamćenje zlatne ribice traje samo 3 sekunde

U opsežnim naučnim studijama i eksperimentima sa zlatnim ribicama ustanovljeno je da one mogu da razlikuju oblike, boje i zvuke, i da ih pamte i po nekoliko meseci.
Istraživači su čak uspeli da nauče zlatne ribice da guraju poluge, donesu predmete, pa čak i da perajima guraju lopticu. Ustanovljeno je da one imaju i prilično dobar osećaj za vreme, s obzirom da se njihovo ponašanje menja u vreme kada treba da budu nahranjene – ako ih hranite svakog dana u isto vreme.

kevin horstmann 377606 unsplash 1 Opšteprihvaćena ubeđenja o životinjama koja uopšte nisu tačna
Comments