Seks pomirenja je najbolji na filmu – dramatične svađe koje se završavaju strastvenim seksom šalju poruku da ljubav sve pobeđuje i da se pojedini parovi mogu voleti luđe od drugih i „ko se bije, taj se voli“. Ali, u realnosti, seks pomirenja ide uz mnogo pomešanih osećanja i ako predstavlja obrazac ponašanja, deo je toksičnog i nezrelog odnosa, u kome partneri ne uspevaju da produktivno i smireno komuniciraju. Strast i temperament nisu jedini razlozi za žestoke svađe i mirenje u krevetu, niti mogu da ispune prazninu koja nastane kad osećate da vam je partner neprijatelj i kad se udaljite i nesigurni ste u svoj položaj.

Seks pomirenja je ponekad oslobađajući, jer pomaže da kanališete bes i frustraciju, ali dinamika veze u kojoj ne umete da rešavate problem na drugi način, osim da se jedno drugom iskupljujete i izvinjavate putem seksa, nije zdrava.

Šta je seks pomirenja prema stručnjacima

Seks pomirenja je proces koji počinje sukobom i svađom. Mnogi parovi se nakon velike svađe osećaju udaljeno i potrebno im je određeno vreme da „iskuliraju“. Međutim, udaljenost stvara strah, nesigurnost i anksioznost, a ove emocije mogu navesti oba partnera da osete potrebu da se odmah pomire, da hitno intervenišu i zakrpe vezu, kao da je u pitanju živo biće koje će iskrvariti, ako ostave otvorene rane.

Seks predstavlja najbolji način da parovi povrate izgubljenu bliskost i umire strahovanja i da se osete voljeno i prihvaćeno i oni automatski posežu za najjačim lekom koji poznaju.

Seks nije toliko važan u svim odnosima i ne donosi svim parovima takav osećaj bezbednosti i povezanosti, ali ako u trenutku izgleda kao jedina stvar koju možete da uradite da biste se oko nečega složili i potvrdili jedno drugom da se volite, da se izvinjavate, da vam je žao i da nudite ili tražite oproštaj (verovatno sve skupa), da li to zaista može zakrpiti otvorenu ranu?

Pročitajte i ovo: Znaci koji ukazuju da ste prenaglili s raskidom

Da li to može da bude dobro za vezu?

Seks pomirenja sam po sebi nije loš za vezu, a može biti i dobar, ali ako je uparen sa barem još jednim oblikom izvinjavanja i povezivanja. Parovima koji praktikuju seks pomirenja nedostaje verbalna komunikacija, ili fizička razmena nežnosti koja ne predstavlja uvod u seks.

Drugačije rečeno, seks ne treba da bude isključen, ali ne treba da bude ni jedini oblik izvinjenja ili uveravanja. Pre nego što uskočite u krevet, pokušajte da koristite određene reči i radnje da iskažete žaljenje zbog sukoba, da se izvinite što ste preterali i da pokažete drugoj osobi da je volite.

Da bi ceo proces bio uverljiviji, ako je zbližavanje i izvinjavanje posle svađe ipak dovelo do potvrde u krevetu, ostanite u njemu malo duže i nakon seksa, da se mazite i iskoristite trenutak ranjivosti u kojoj se oboje osećate bezbedno i povezano da popričate o onome što se desilo.


Stručnjaci toplo preporučuju maženje i druge oblike brige koje partneri iskazuju jedno drugom posle seksa, jer istraživanja pokazuju da su parovi koji praktikuju nežnost i razmenu posle seksa mnogo zadovoljniji svojim seksualnim životom od onih koji to ne čine.

Imajte u vidu i ovo – pojedini parovi prosto vole da se posvađaju i naprave dramu, jer više od svakog drugog oblika strasti vole seks pomirenja. Ako ste napola namerno dramatični i izazivate voljenu osobu, jer znate da će je to „raspaliti“ na način koji vam se oboma sviđa, to je među vama verovatno više igranje uloga, nego sukobi koje ne uspevate da rešate. U tom slučaju, samo napred – svako ima svoj kink.

Sve u svemu, seks pomirenja nije nužno dobar ili loš za vašu vezu i može biti koristan alat komunikacije i povezivanja, ukoliko to nije jedini alat koji umete da koristite. Unapredite svoju komunikaciju i koristite je da pristupite sukobima i da ih rešavate trezveno i zrelo, bez obzira da li ćete posle toga nove dogovore i granice zapečatiti u krevetu.

Pročitajte i ovo: Može li se neobavezni seks pretvoriti u ozbiljnu vezu?

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets

Đorđe Đoković

Comments